Konkurs na ważkę roku 2015 — VI edycja





W głosowaniu wzięło udział zaledwie 7 osób, spośród których 6 to członkowie Sekcji Odonatologicznej. Należy jednak przyznać, że w tym roku, po ogłoszeniu konkursu, nie przypominałam nikomu indywidualnie, że głosu nie oddał. W ubiegłych latach wysyłałam maile na wszystkie znane mi adresy ważkolubów. Teraz postanowiłam sprawdzić rzeczywiste zainteresowanie konkursem i efekt jest niestety zgodny z moim podejrzeniem.

W propozycjach pojawiło się 17 gatunków na które oddano 21 głosów. Liczą się oczywiście tylko punkty! O dalszych lokatach, w przypadku takiego samego „dorobku” punktowego, decydowała ilość punktów za wyższe pozycje, a jeśli to nie rozstrzygało — układ alfabetyczny (a).

 
Kolejność ważek jest następująca:

  1. Szafranka czerwona Crocothemis erythraea — (2) 6 (a)
  2. Iglica mała Nehalenia speciosa — (2) 6 (a)
  3. Żagnica zielona Aeshna viridis — (2) 5
  4. Żagnica ruda Aeshna isoceles — (1) 4 (a)
  5. Szklarnik górski Cordulegaster bidentata — (1) 4 (a)
  6. Zalotka spłaszczona Leucorrhinia caudalis — (1) 4 (a)
  7. Zalotka czerwonawa Leucorrhinia rubicunda — (1) 4 (a)
  8. Przeniela dwuplama Epitheca bimaculata — (1) 2 (a)
  9. Pałątka południowa Lestes barbarus — (1) 2 (a)
10. Zalotka torfowcowa Leucorrhinia dubia — (1) 2 (a)
11. Zalotka większa Leucorrhinia pectoralis — (1) 2 (a)
12. Szablak przypłaszczony Sympetrum depressiusculum — (1) 2 (a)
13. Lecicha białoznaczna Orthetrum albistylum — (2) 2
14. Żagnica południowa Aeshna affinis — (1) 1 (a)
15. Trzepla zielona Ophiogomphus cecilia — (1) 1 (a)
16. Miedziopierś żółtoplama Somatochlora flavimaculata — (1) 1 (a)
17. Szablak czarny Sympetrum danae — (1) 1 (a)
 
 

Jeśli chodzi o ważki: głosy były jak zawsze rozrzucone. Oddałam swój głos jak zwykle zaraz po ogłoszeniu konkursu (aby później nie ulegać chęci wpływania na wynik), postawiłam na Aeshna isoceles i Crocothemis erythraea — moje dwie tegoroczne nowe zdobycze oraz na Aeshna viridis — moje marzenie, czekające od kilku lat na spełnienie. Jako następny zagłosował João Matos da Costa — umieszczając Aeshna viridis na czele stawki. Tym samym żagnica zielona wysunęła się na czoło z wynikiem 5 punktów. Tak było jeszcze na 18 minut przed zakończeniem konkursu, wówczas oddał swój głos Paweł Buczyński. Zagłosował: 1. Crocothemis erythraea, 2. Nehalennia speciosa, 3. Orthetrum albistylum, przywracając tym samym ostatecznie szafrance czerwonej zajmowaną od zeszłego roku najwyższą lokatę, choć tylko układ alfabetyczny zapewnił jej zwycięstwo nad iglicą małą.

Ważką roku 2015 została szafranka czerwona Crocothemis erythraea !!!
Drugie miejsce zajmuje iglica mała Nehalennia speciosa.
Na trzecim miejscu plasuje się żagnica zielona Aeshna viridis.


A teraz o głosujących: nikt nie trafił idealnie pierwszej trójki — to nie zdarzyło się jeszcze nigdy. Paweł Buczyński obstawił dwa gatunki z wygrywającej trójki umieszczając je na prawidłowych miejscach (C.erythraea na miejscu pierwszym, a N.speciosa na drugim). Ja trafnie odgadłam C.erythraea stawiając ją jednak na drugim miejscu oraz A.viridis — łącznie z jej trzecią lokatą. Alicja Miszta postawiła N.speciosa na pierwszej pozycji, a João Matos da Costa odgadł A. viridis, przyznając jej jednak pierwszą lokatę.

Crocothemis erthraea jako jedyny na pierwszym miejscu postawił i tym samym zwycięzcą konkursu został
Paweł Buczyński

Gratulacje i podziękowania za udział dla zwycięzcy oraz wszystkich uczestników konkursu. Możemy tu pobrać plik pdf z wydanym z tej okazji kalendarzem na rok 2015. Zdjęcia do kalendarza wykonali Szymon Kubik, Jakub Liberski, João Matos da Costa, Piotr Mikołajczuk, Ewa Miłaczewska, Krzysztof Przondziono, Krzysztof Szpiech, Jarosław Wenta i Przemysław Żurawlew.


 

Konkurs poprowadziła i kalendarz przygotowała