data powstania strony:
25 III 2010 r.


data ostatniej aktualizacji:
11 XII 2023 r.
napisz
do mnie:
ogłoszenia,
aktualizacje


U W A G A ! STRONA JEST W CIĄGŁYCH PRZEMIANACH I UZUPEŁNIENIACH, aby oglądać ostatnią wersję — a nie tę, którą już zapamiętał komputer
— radzę ODŚWIEŻAĆ KAŻDĄ ODSŁONĘ po otwarciu.

Po ostatnich kilku (w 2022 roku) aktualizacjach Firefoxa przestał mi się podobać wygląd mojej strony. Ilustracje są mniejsze niż wcześniej, proporcje marginesów i treści są znacznie zmienione.
Dużo lepiej strona prezentuje się w przeglądarkach Opera lub Google Chrome,
które obecnie polecam.

U W A G A ! Coraz częściej pojawiają się na stronie ZDJĘCIA LARW I WYLINEK, robione w terenie oraz w warunkach „laboratoryjnych”
— dla przedstawienia szczegółów budowy, charakterystycznych dla poszczególnych gatunków.

Nic nie zastąpi w przypadku oznaczania wylinek dobrego klucza i analizy pod mikroskopem. Porównywanie ze zdjęciami nie daje tak jednoznacznych rozwiązań, jak w przypadku imagines. Jest to o wiele trudniejsze. Tak więc zamieszczone fotografie tylko w sposób orientacyjny zaznajamiają nas z wyglądem larw i wylinek poszczególnych gatunków.

Larwy i wylinki, których zdjęcia obecne są na stronie oznaczyli: Paweł Buczyński, Bogusław Daraż, Andrzej Kucharski, Jakub Liberski, Piotr Mikołajczuk, Ewa Miłaczewska, Grzegorz Tończyk, Michał Wolny i Piotr Zabłocki. Konsultujemy się między sobą, ale przesyłanie zdjęć nie daje gwarancji dobrej oceny i w wielu przypadkach konieczne jest przekazywanie eksponatów.


U W A G A ! Redakcja czasopisma Sekcji Odonatologicznej PTEnt „Odonatrix” uprzejmie zawiadamia o zmianie adresu e-mail. Aktualny adres redakcji — redakcja.odonatrix@gmail.com. Zachęcamy Autorów do przesyłania nam artykułów i notatek sporządzonych na podstawie Waszych obserwacji.

odonata.pl

WAŻNY KOMUNIKAT ! Zespół redakcyjny monografii „Ważki (Odonata) Polski” umieścił na stronie odonata.pl w zakładce Projekty — Komunikat nr 2 dotyczący nowych możliwości przekazywania danych oraz wykorzystania danych gromadzonych w innych formach. W komunikacie otrzymamy informację, w jaki sposób dane te przygotować i jak je przekazywać redakcji. Czas dostarczania danych został przedłużony do końca 2023 roku.

 
 

11 XII 2023

To ważna data – stąd okazja, aby złożyć drogim Czytelnikom najserdeczniejsze życzenia sukcesów, radości i spokoju w najbliższych co najmniej czterech latach i zalączyć kalendarz na najbliższy 2024 rok.

26 XI 2023

Kolejne stanowisko z Sosnowca — zapadliskowy Zbiornik Bory, gdzie ważki obserwował Krzysztof Przondziono.

15 XI 2023

Możemy dzisiaj zapoznać się z nowym stanowiskiem Balaton w Sosnowcu, gdzie ważki obserwował Krzysztof Przondziono.

9 IX 2023

W Tomie 19 czasopisma „Odonatrix” ukazała się nowa, ogromnie ciekawa, notatka „Ważkowe migawki z Kuala Lumpur (Malezja)” autorstwa Pawła Kobyłeckiego.

28 VIII 2023

Dziś tylko dwa zdjęcia Orthetrum brunneum z 27 sierpnia 2023 r. pierwsze zrobione przez Pawła Buczyńskiego na obszarze piaskowni w Ewopolu gm.Trawniki. Obserwacja ta przedłuża termin występowania gatunku o co najmniej dwa tygodnie. Dotychczas za koniec występowania uważana była połowa sierpnia, ten samiec jest młody i z pewnością polata jeszcze na początku września, dlatego też zmieniony został termin na stronie Czas lotów. Wydłużenie czasu lotów Orthetrum brunneum potwierdza też obserwacja Pawła Kobyłeckiego z warszawskiego Rembertowa z 7 września 2021 r., której zdjęcie również zobaczymy na stronie gatunku.

odonata.pl
26 VIII 2023

Na stronie odonata.pl ukazało się sprawozdanie z XIX Ogólnopolskiego Sympozjum Odonatologicznego, które odbyło się w dniach 6-9 lipca w Rutce-Jeleniewo w Suwalskim Parku Krajobrazowym.

15 VII 2023

Gorąco — temperatura przekracza 30 stopni C. Obserwacje ważek prowadzę oglądając nadesłane zdjęcia. Dziś zdjęcia ważki bardzo rzadko widzianej w Polsce — Somatochlora alpestris — znanej z kilku zaledwie stanowisk. Tym razem zdjęcia wykonane przez Agnieszkę Tańczuk pochodzą z najbliższego sąsiedztwa naszych stanowisk z Sudetów Wschodnich — z Jeseników w Czechach.

odonata.pl
4 VI 2023

W komunikatach na stronie odonata.pl możemy zapoznać się ze sprawozdaniami z obchodów ogólnoświatowego Dnia Ważki w Lublinie, Lipsku i Puławach.

24 V 2023

Dziś 9 zdjęć obrazujących przeobrażenie żagniczki wiosennej Brachytron pratense wykonanych przez Roberta Łuczaka. Poza tym na stronie Pyrrhosoma nymphula przybyły jeszcze dwa zdjęcia autorstwa Mirosława Pielota dokumentujące kolejną formę barwną samicy — pośrednią między formą typową a formą melanotyczną.

10 V 2023

Za dwa tygodnie będzie DZIEŃ WAŻKI. Przypominam o tym obrazkiem z łunicą czerwoną, a jednocześnie zawiadamiam, że na stronie Pyrrhosoma nymphula przybyły zdjęcia portretowe i sprawozdanie z obserwacji przeobrażenia. Zdjęcia nadesłali Maria Wiszniowska i Robert Łuczak.

30 III 2023

W Tomie 19 czasopisma „Odonatrix” możemy zapoznać się z artykułem Krystiana Adama Ołdaka pt „Ważki (Odonata) wybranych miejsc Warszawy”.

odonata.pl
25 III 2023

W komunikatach na stronie odonata.pl mamy zaproszenie od naszych słowackich pobratymców Odonatologów do uczestnictwa w ich wersji naszego odpowiednika sympozjum.

19 III 2023

W Tomie 19 czasopisma „Odonatrix” mamy coroczny spis publikacji — Polskie i dotyczące Polski prace odonatologiczne. 21. Rok 2022 z uzupełnieniem za rok 2021 — opracowany przez Pawła Buczyńskiego i Grzegorza Tończyka.

29 I 2023

Dziś sporo prac porządkowych. Nie używamy już nazwy gatunku Gomphus flavipes tylko Stylurus flavipes, a więc wszędzie, na wielu stronach, nazwa gatunku musiała zostać zmieniona.
Poza tym uzupełniono dane w tabeli „Czas lotów” o nowe terminy na podstawie pracy A. Tańczuk i G. Tończyka — pdf. Naniosłam również dane uzyskane wprost od autorów zdjęć umieszczonych na stronie. Zapewne nie są to jeszcze wszystkie aktualne dane, ale to wraz z pojawiającymi się nowymi informacjami będę z czasem zmieniać.

18 I 2023

Na stronie Erythromma lindenii przybyło 5 zdjęć zrobionych przez Annę Rychłą, natomiast na stronie Nehallenia speciosa tylko jedno zdjęcie kopulującej pary zrobione przez Andrzeja Staśkowiaka.

10 I 2023

Dziś poznamy stanowisko Staw Cegielnia w Piekarach Śląskich opracowane przez Krzysztofa Przondziono.

2 I 2023

Rozpoczynamy nowy Tom 19 czasopisma „Odonatrix”, a w nim dwie prace:
1. Nowe obserwacje ważek (Odonata) Rembertowa autorstwa Pawła Kobyłeckiego — podsumowanie wyników badań z lat 2021-2022.
2. Obserwacje trzepli zielonej Ophiogomphus cecilia FOURCROY 1785 w Beskidzie Śląskim w latach 2016-2019, które opisali Tomasz Jonderko, Tomasz Beczała, Mirosław Wiśniewski i Monika Pietraszko-Warchałowska.


Do życzeń noworocznych — pokoju i zdrowia dla Was i Waszych bliskich oraz poprawy sytuacji materialnej Waszych rodzin, radości, uśmiechu, spokoju i mnóstwa ciekawych obserwacji przyrodniczych — dołączam kalendarz na 2023 rok.

 
Aktualizacje z 2022 roku
Aktualizacje z 2021 roku
Aktualizacje z 2020 roku
Aktualizacje z 2019 roku
Aktualizacje z 2018 roku
Aktualizacje z 2017 roku
Aktualizacje z 2016 roku
Aktualizacje z 2015 roku
Aktualizacje z 2014 roku
Aktualizacje z 2013 roku
Aktualizacje z 2012 roku
Aktualizacje z 2011 roku
Aktualizacje z 2010 roku