Linki




 
www.entomo.pl_odonata — forum entomologiczne czyli to, co dla ważkarzy ważkie, tu możemy przedstawiać swoje zdjęcia z prośbą o oznaczenie widocznych na nich owadów, oczywiście umieszczając posty we własciwych działach. Szczerze polecam korzystanie z takiej pomocy, bo na forum wgląd w posty ma wielu specjalistów, co w przypadkach trudności z oznaczeniem najczęściej prowadzi do właściwych rezultatów.
Forum jest kącikiem stworzonym dla miłośników owadów na stronie prywatnej Jacka Kurzawy — CHRZĄSZCZE I MOTYLE POLSKI, która to stronę polecam wszystkim, których interesują nie tylko ważki. Nazwa strony jest tu jednocześnie linkiem do niej.
 
www.wigry.win.pl Strona Wigierskiego Parku Narodowego.
Tu znajdziemy:
Klucz do oznaczania słodkowodnej mikrofauny bezkręgowej z uwzględnieniem ważek.
 
</a> http://www.british-dragonflies.org.uk/ Strona British Dragonfly Society.
Tu znajdziemy wiele ciekawych informacji i galerię zdjęć ważek występujących w Wielkiej Brytanii wraz z krótkimi opisami.
 
</a> www.odonata.biodiversity.bg/index_en.htm Strona bułgarska, zawiera kilka gatunków u nas rzadkich oraz takie, które u nas nie występują.
 
http://www.vazky.cz/ Strona czeska, której autorem jest Patrick Marek.
Tu znajdziemy:
zdjecia wazek spotykanych w Czechach oraz wazki fotografowane w czasie podróży zagranicznych.
 
http://www.dragonflies.cz/?cat=14 Strona czeska, której autorem jest Martin Černý.
Tu znajdziemy:
Piękne zdjęcia — stąd otrzymałam fotografie Coenagrion scitulum i Cordulegaster boltoni.
 
http://www.martinpustelnik.com/fotografie-vazky-1/ Strona czeska, której autorem jest Martin Pustelnik
Tu znajdziemy:
Piekne, pełne poezji zdjęcia ważek. Warto zwrócić uwagę na zdjęcia świtezianek Calopteryx splendens i Calopteryx virgo zrobione podczas składania jaj.
 
http://www.odonata.ic.cz/index.php Strona czeska, autorstwa Martina Waldhausera
Tu znajdziemy:
Piękne zdjęcia Aeshna caerulea i Somatochlora alpestris
 
www.bernstein.naturkundemuseum-bw.de/odonata/ Strona Güntera Bechly ze Stuttgartu w Niemczech. Stąd zapożyczyłam zdjęcia skamieniałości.
 
http://www.danodonata.dk/ Strona duńska. Tu można znaleźć doskonale opracowane porównanie Sympetrum vulgatum/striolatum, a także różnice barwne u Enallagma cyathigerum — warto zobaczyć.
 
http://odonatas69a.blogspot.fr/ Blog francuski stworzony przez zespół pasjonatów ważek prezentujących w nim swoje doskonałe zdjęcia i opisy obserwacji.
 
http://www.dzialprzyrody.blogspot.com/ Blog utworzony przez Kolegów z Opola — Michała Wolnego i Piotra Zabłockiego pracujących w Dziale Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego. Opisują oni i dokumentują fotografiami swoje prace i obserwacje przyrodnicze, również spotkania z ważkami. Blog ciekawy, dowcipny, bogato ilustrowany — wart polecenia!
 
http://bjankowska.pl/ Galeria fotograficzna Bogusławy Jankowskiej — doskonałe, robione z ogromną wrażliwością i miłością do przyrody zdjęcia z różnych przyrodniczych dziedzin, w tym i zdjęcia ważek.
 
www.salamandra.org.pl Strona Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. Strona przeznaczona raczej dla młodego odbiorcy. Zawiera artykuły na temat obserwacji i ochrony różnych zwierząt w tym ważek.
 
www.krokus.tpn.pl Strona przyrodnicza Jarosława Wenty zawierająca piękne zdjęcia — warto odwiedzić.
 
VEDI Ważki nasza pasja Strona prywatna Elżbiety i Krzysztofa Lewandowskich, choć istnieje od niedawna zawiera już wiele pięknych zdjęć ważek — warto zaglądać.
 
www.atlas.przyroda.net.pl Przydatny przy opisywaniu stanowisk obserwacyjnych.
 
www.lepidoptera.eu/records2/Map.php Dzięki tej stronie z łatwością określisz w jakim kwadracie UTM leży obserwowane przez Ciebie stanowisko.