Ważki dużych miast

Temat rozpoczęty w 2011 r., co oznacza, że pierwsze obserwacje pochodzą z roku 2010. Temat będzie się rozwijał, być może, przez wiele lat. Pozwoli to na wyciągnięcie wniosków na temat kondycji ważek w naszych parkach i nad rzekami. Z czasem, mam nadzieję, rozrośnie się o opisy Państwa obserwacji prowadzonych w coraz to innych miastach.

W roku 2011 rozpoczęliśmy od informacji z Warszawy, następnie z Katowic. Łodzi i Gdyni, w roku 2013 dołączono obserwacje z Kielc, Radomia, Krakowa i coraz większej ilości miast z Górnego Śląska. Te ostatnie miasta są o tyle ciekawe, że w zasadzie łączą się ze sobą i tworzą jedno ogromne miasto. Dlatego też przedstawiono je w osobnej kolumnie spisu i dołączono dla nich mapkę w większej skali. Czekam na opisy obserwacji i zdjęcia stanowisk z innych miast.

Trudno do końca przewidzieć, dokąd nas ten pomysł zaprowadzi i jakie wnioski pozwoli wyciągnąć. Pewne jest tylko to, że ważki w miastach żyją i nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby je obserwować. Tym samym obserwować je może każdy, kto zada sobie dość trudu, by nauczyć się je oznaczać. Tak więc każdy może się przyczynić do rozwoju tego opracowania.

GDAŃSK
GDYNIA
KIELCE
KRAKÓW
ŁÓDŹ
RADOM
WARSZAWA

Konurbacja górnośląska:
BĘDZIN
BYTOM
CHORZÓW
CZELADŹ
DĄBROWA GÓRNICZA
JAWORZNO
KATOWICE
MIKOŁÓW
MYSŁOWICE
RUDA ŚLĄSKA
SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE
SOSNOWIEC
ŚWIĘTOCHŁOWICE
TYCHY
ZABRZE

 

 

PODSUMOWANIE WYNIKÓW PRAC
2010–2012
PODSUMOWANIE WYNIKÓW PRAC
2010–2013
PODSUMOWANIE WYNIKÓW PRAC
2010–2014
PODSUMOWANIE WYNIKÓW PRAC
2010–2015
PODSUMOWANIE WYNIKÓW PRAC
2010–2017
PODSUMOWANIE WYNIKÓW PRAC
2010–2019

 

Na mapę regiony_kondrackiego_hipsometria naniesiono miasta, z których nadesłano materiały dla naszego programu „Ważki dużych miast”.

Od roku 2013 opracowanie rozszerzyło się o kolejne miasta Górnego Śląska. Trudno te wszystkie miasta nanieść na zamieszczoną wyżej mapę Polski, stąd mapa Konurbacji Górnośląskiej.