Oczka wodne w Parku Gołębiów (UTM EB19) w sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego Gołębiów II, którego powstanie datuje się na rok 1987, składają się z trzech zbiorników połączonych ze sobą krytymi przepustami. Są to sztuczne zbiorniki utworzone w naturalnej dolince cieku (zwanego czasem Strumieniem Gołębiowskim), rozdzielającej obecnie osiedla XV-lecia i Gołębiów II. W górę cieku, powyżej tych osiedli jeszcze jeszcze w latach 70. XX wieku spływały wody opadowe i roztopowe tworząc okresowy ciek. Początek tego cieku znajdował się ok. 200 m od obecnego ronda ks. J. Popiełuszki u zbiegu ulic Żółkiewskiego i Kozienickiej, niedawno jeszcze miejsca powszechnie przez Radomian zwanego „Koło Cyganów” (z racji niewielkiego osiedla romskiego). Ciek ten mocniej zaznacza się w dolince pomiędzy ulicami Kozienicką i Gołębiowską, następnie niewielkim przepustem przechodzi pod linią kolejową nr 8 i dalej wąskim pasem nie zabudowanej na razie łąki dociera do osiedla Etiuda. W tym miejscu napotyka na wybetonowany parking wśród nowych bloków świeżo powstałego osiedla przy ul. Zbrowskiego. Dolinka cieku w jeszcze latach 70. ubiegłego wieku zajmowana była przez łąki i pola uprawne, ciągnące się z małymi przerwami aż do ujścia do Mlecznej, ponadto na wysokości ul. Sportowej znajdowały się glinianki, w których rozwijały się m. in. traszki zwyczajne. Obecności wody w samym cieku, w rejonie obecnego osiedla Gołębiów II jednak nie pamiętam, prawdopodobnie już w tym okresie odcinek od ul. Zbrowskiego był skanalizowany (w związku z planowaną budową obecnego osiedla Gołębiów I, na początku nazwanego osiedlem XXXV-lecia PRL).
W miejscu istniejących wcześniej glinianek 10 lat temu założono 3 oczka wodne, które z biegiem lat zmieniały swój wygląd.
Oczka wodne zasilane są wodami opadowymi spływającymi z rejonu ul. Zbrowskiego i woda ta niestety nie jest zbyt czysta. Zbiorniki są stosunkowo płytkie więc nagrzewają się szybko w okresie letnim, powodując nadmierny wzrost glonów i jednocześnie zmniejszoną ilość tlenu w wodzie. W zbiornikach przez cały rok bytują kaczki krzyżówki często dokarmiane przez mieszkańców osiedla. Oczka wodne są bardzo malownicze, zasadzono w nich ciekawe, kwitnące rośliny wodno-błotne, dlatego plac zabaw dla dzieci i ciągi spacerowe dookoła nich są często zapełnione mieszkańcami, którzy znajdują tu miejsce wypoczynku.
Woda ze stawów wpływa do kanału, którym już do końca płynie pod powierzchnią północnej części miasta by na wysokości starej garbarni zasilić wody rzeki Mlecznej.
|
Zdjęcia:
|
Marek Miłkowski
polska.e-mapa.net
|
Badania terenowe:
|
Marek Miłkowski
|
Tekst:
|
Marek Miłkowski
|
© Ewa Miłaczewska
|
|