Park Stary Ogród (UTM EB09) o powierzchni ponad 7,2 hektara jest najstarszym parkiem w mieście. Należał do pierwszych tego typu obiektów w Królestwie Polskim. Prace założeniowe rozpoczęto w 1820 r., a ukończono je w 1825 r. Posadzono wówczas drzewa, w tym również owocowe, a w centrum parku urządzono staw. Pod koniec XIX wieku w Starym Ogrodzie odbywały się liczne zabawy z bogatym programem artystycznym i sportowym. Park zwany był wówczas „Salonem Radomia”.
Układ parku wielokrotnie się zmieniał, nie zachowały się jednak drzewa pochodzące z pierwszych nasadzeń. Obecnie park przechodzi kolejną rewitalizację, w ramach tej rewitalizacji wycięto ok. 300 drzew, na szczęście w większości były to klony jesionolistne (tak postulowaliśmy) i topole, ale niestety usunieto również piękny, dziuplasty jesion wyniosły. Pewnie ta dziupla przeszkadzała...
Klubowi Przyrodników, którego jestem członkiem, udało się uratować zaledwie 10 starszych drzew — funkcjonują one już jako pomniki przyrody (głównie wiązy, wierzby i klony). Planowane są nowe nasadzenia. Powstał plac zabaw dla dzieci, nowe alejki i ścieżka rowerowa.
Park jest ściśle związany z rzeką Mleczną, ona przez lata kształtuje jego charakter. Staw jest zasilany przez pompę, a poprzez zastawkę może być opróżniany z wody, która wówczas kanałem dostaje się do rzeki Mlecznej. Charakterystycznym elementem stawu jest wysepka. W latach 70. XX wieku obsadzona była wierzbami płaczącymi, obecnie nie rosną na niej drzewa. Brzegi stawu i wysepki porośnięte są pałką wodną. Na stawie o każdej porze roku spotkać można kaczki krzyżówki. Staw jest zarybiony, więc nie brakuje tu również wędkarzy. Włodarze miasta, korzystając z pieniędzy z Unii Europejskiej, starają się przywrócić świetność parku z minionych lat i miejmy nadzieję, że to zadanie w niedalekiej przyszłości się powiedzie.
Stary Ogród można nazwać kolebką radomskiego sportu. Z parkiem sąsiadowały boiska Radomskiego Towarzystwa Sportowego (RTS). Zimą na zamarzniętym stawie rozgrywano mecze hokejowe. Istniał także tor na którym rozgrywano wyścigi kolarskie.
Na skwerze przylegającym do zadrzewień parkowych znajduje się pomnik ks. Romana Kotlarza — ofiary radomskiego Czerwca’76. W sąsiedztwie posadzono również dąb Jana Pawła II.
|
Zdjęcia:
|
Marek Miłkowski
Tadeusz Klocek
polska.e-mapa.net
|
Badania terenowe:
|
Marek Miłkowski
|
Tekst:
|
Marek Miłkowski
Ewa Miłaczewska
|
© Ewa Miłaczewska
|
|