Dolina Lipinki (UTM CA47/CA57) znajduje siê w pó³nocno zachodniej czê¶ci ¦wiêtoch³owic na terenie dzielnicy Lipiny. Potok Lipinka jest lewym dop³ywem Bytomki. Posiada kilka nazw lokalnych: Rzeczka, Potok Graniczny, Guidotto. Zachodnia i pó³nocna czê¶æ doliny poro¶niêta jest lasem o charakterze ³êgu i olsu z dominacj± jesionu wynios³ego, brzozy i klonu jawora. Mo¿na spotkaæ czeremchê amerykañsk±, wierzbê iwê a sporadycznie kalinê. W poszyciu ro¶nie paproæ wietlica samicza, skrzyp le¶ny i polny, centuria pospolita, kruszczyk szerokolistny i b³otny. W ¶rodowisku wodnym dominuj± ¶rodowiska szuwarowe, a w¶ród nich tatarak zwyczajny, trzcina pospolita, pa³ka pospolita czy manna mielec. Jest to doskona³e miejsce do ¿erowania i gniazdowania ptaków wodnych takich jak ³yska, kokoszka wodna, kaczka krzy¿ówka. W lesie nad rozlewiskami mo¿na zauwa¿yæ jastrzêbia. Popularne s± tutaj p³azy i gady na czele z ¿ab± zielon±. Dolina Lipinki, a szczególnie staw Ajska, jest popularnym miejscem wypoczynku dla okolicznych mieszkañców. Obok stawu znajduje siê niezrekultywowana ha³da, która jest pozosta³o¶ci± po dawnej Hucie Cynku Guidotto w Chropaczowie.
Na tym terenie znajdziemy te¿ 5 schronów bojowych wybudowanych w latach 1937-1938 bêd±cych czê¶ci± punktów oporu £agiewniki i Godula. Te natomiast by³y czê¶ci± polskich linii fortyfikacyjnych Obszaru Warownego ¦l±sk powsta³ego w latach 1933-1939 na odcinku 60 kilometrów dla obrony zak³adów przemys³owych Górnego ¦l±ska przed atakiem niemieckim. W sumie na pierwszej linii obrony powsta³o 10 takich punktów sk³adaj±cych siê od 10 do 15 schronów o zró¿nicowanej funkcji, liczbie cz³onków za³ogi, wyposa¿eniu i uzbrojeniu.
(Z tablicy informacyjnej znajduj±cej siê na terenie doliny, za¶ szczegó³owe informacje o schronach bojowych ze strony www.fortyfikacja.pl)
|
Zdjêcia:
|
Katarzyna Przondziono
Krzysztof Przondziono
polska.e-mapa.net
|
Badania terenowe i tekst:
|
Krzysztof Przondziono
|
© Ewa Mi³aczewska
|
|