Pierwsza wzmianka o Tychach pochodzi z roku 1467 to jednak aż do lat 50 XX w. były niewielką liczącą około 13 tysięcy mieszkańców miejscowością leżącą pomiędzy lasami Murckowskimi i Kobiórskimi będącymi pozostałością dawniej Puszczy Pszczyńskiej. Wprawdzie istniał tu już od 1629 roku browar książęcy (obecnie Tyski), a od roku 1640 funkcjonowała huta Jaroszewska — to dopiero przyjęta przez Prezydium Rządu w dniu 4 października 1950 roku uchwała w sprawie rozbudowy miasta Tychy spowodowała gwałtowny jego rozwój. Rozwój ten był tak intensywny, że już w 1951 roku Tychy otrzymały prawa miejskie. W założeniach miasto, które praktycznie powstało od nowa miało stać się sypialnią dla pozostałych przemysłowych miast GOP. Plan nie do końca się udał i obecnie Tychy są 130–tysięcznym miastem z w pełni rozwiniętą infrastrukturą mieszkalną, komunikacyjną i przemysłową.
Opisując obecne środowisko przyrodnicze miasta najlepiej zacytować opracowanie zamieszczone w BIP Miasta Tychy pochodzące z opracowania — Prognoza oddziaływania na środowisko projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tychy. data aktualizacji: 27 lutego 2013 r.
„Stopień rozpoznania flory i fauny na obszarze Tychów jest niekompletny. Szczegółowe badania prowadzono w rejonie Jeziora Paprocańskiego, na istniejących i postulowanych obszarach chronionych oraz w niektórych fragmentach doliny Mlecznej. Brak jest wiarygodnych danych na temat grzybów, mszaków i bezkręgowców. Ocenia się, że obszar miasta cechuje znaczna bioróżnorodność — zinwentaryzowano dotychczas stanowiska lub zaobserwowano 175 gatunków flory i fauny ściśle chronionych i 22 gatunki chronione częściowo, obejmujące: 33 gatunki roślin naczyniowych (22 ściśle chronione), jeden gatunek ryb ściśle chroniony, 14 gatunków płazów i 5 gatunków gadów (wszystkie ściśle chronione), 121 gatunków ptaków (111 ściśle chronionych) oraz 26 gatunków ssaków (21 ściśle chronionych). Głównym skupiskiem gatunków chronionych (roślin naczyniowych i zwierząt) jest Jezioro Paprocańskie i jego otoczenie. Rejon ten stanowi m.in. ważne miejsce rozrodu płazów i gadów oraz miejsce przystankowe dla ptaków wodno-błotnych. Istotne znaczenie ma także użytek ekologiczny Paprocany oraz kompleksy leśne. Z lasami i ich obrzeżem związane są liczne gatunki zwierząt, zwłaszcza duże ssaki, występujące w zwartych kompleksach Lasów Kobiórskich i Murckowskich. Inne rejony miasta cechują się mniejszą bioróżnorodnością. Stanowiska roślin chronionych, prócz rejonu Jeziora Paprocańskiego i użytków ekologicznych, odnotowano również w Lasach Murckowskich w Czułowie (oddz. leśne 160, 185 i 186) i Kobiórskich oraz w Jaroszowicach (dolina Mlecznej) i w Żwakowie. Ważną rolę pełnią mniejsze zbiorniki wodne &8212; zapadliskowe w Czułowie (liczne gatunki ryb i mięczaków), stawy w parkach miejskich (Suble i Północny), ogrodach działkowych (zbiornik na Potoku Browarnianym) oraz stawy hodowlane i inne zbiorniki w Czułowie, Mąkołowcu, Urbanowicach i Starych Tychach, stanowiące miejsca rozrodu płazów, a także główne cieki — Mleczna, Gostynia i Potok Tyski oraz niektóre odcinki ich dolin (ryby, owady, mięczaki, płazy i gady). Liczne gatunki zwierząt związane są ponadto z zadrzewieniami śródpolnymi i łąkowymi, ogrodami i parkami miejskimi oraz obiektami budowlanymi (m.in. chronione ptaki i nietoperze)”.
|
Koordynacja tematu:
|
Ewa Miłaczewska
|
Mapa:
|
Ewa Miłaczewska
podkład: polska.e-mapa.net
|
Tekst:
|
Krzysztof Przondziono
|
© Ewa Miłaczewska
|
|