data powstania strony:
25 III 2010 r.


data ostatniej aktualizacji:
24 XII 2015 r.
napisz
do mnie:
ogłoszenia,
aktualizacje


U W A G A: STRONA JEST W CIĄGŁYCH PRZEMIANACH I UZUPEŁNIENIACH, aby oglądać ostatnią wersję — a nie tę, którą już zapamiętał komputer — radzę ODŚWIEŻAĆ KAŻDĄ ODSŁONĘ po otwarciu.


Aktualizacje z 2015 roku

Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, a wraz z życzeniami nowy, „firmowy” kalendarz dla wszystkich Czytelników.
Tym razem cały kalendarz poświęcony jest szablakom Sympetrum.
Zdjęcia zamieszczone w kalendarzu wykonali: Jakub Liberski, Piotr Mikołajczuk, Krzysztof Pakuła, Krzysztof Przondziono, Jarosław Wenta, Przemysław Żurawlew i ja.
Tu można pobrać go w formie pliku pdf — klikając w zdjęcie lub link obok.
17 XII 2015
Wracamy do Radomia — a tam obejrzymy Staw Prędociński na największym osiedlu mieszkaniowym Radomia — Ustroniu. Sprawozdanie z obserwacji ważek przygotował Marek Miłkowski.
10 XII 2015
Kolejnene stanowisko w ŚwiętochłowicachStaw Trupek w północno-zachodniej części miasta. Ważki obserwował Krzysztof Przondziono, a zdjęcia wykonał razem z córką Katarzyną.
3 XII 2015
Następne stanowisko w Będzinie to rozlewisko na Potoku Glinice znajdujące się w centralnej części miasta pod Lasem Grodzieckim. Ważki nad rozlewiskiem obserwował Krzysztof Przondziono.
26 XI 2015
Dziś kilka zdjęć stanowisk, na których obserwowano rozwój żagnicy wielkiej Aeshna grandis. Jest to ważka występująca w całej Polsce i na tak różnych zbiornikach, że właściwie niemal wszędzie można ją spotkać. Wśród przykładów mamy jezioro, starorzecze, staw rybny, piaskownię i żwirownię, kamieniołom wapieni, zapadlisko na terenie szkód górniczych i torfowisko niskie. Oprócz tego w galerii przybyły ładne zdjęcia Andrzeja Kucharskiego przedstawiające składanie jaj.
19 XI 2015
Tychy to nowe miasto w temacie Ważki dużych miast, a w Tychach odwiedzimy pierwsze stanowisko — Staw Grabowiec, gdzie Krzysztof Przondziono prowadził obserwacje i napotkał 12 gatunków ważek.
12 XI 2015
Zupełnie nietypowe dla tematu Ważki dużych miast uzupełnienie istniejącego już sprawozdania. Otóż wracamy na chwilę do Gdyni do stanowiska Dąbrowa–jeziorko, gdzie stała się rzecz straszna, bo niezależnie od tegorocznej suszy i mimo, że jest to użytek ekologiczny, jeziorko wyschło. Dokumentują to dwa zdjęcia nadesłane przez Magdę Grześkiewicz. Paweł Jedryczak, który wcześniej obserwował tam ważki i udostępnił nam swoje wyniki twierdzi, że już w 2014 roku było tam niewiele wody. Jest to bardzo przykra wiadomość — nie ma jeziorka i nie ma ważek!!!
5 XI 2015
Zbiorniki retencyjne Godów to zbiorniki leżące wzdłuż rzeki Mlecznej w południowej części Radomia, w dzielnicy Godów. Ważki na tych zbiornikach obserwował Marek Miłkowski.
29 X 2015
Tym razem obejrzymy relację ze stawu przy ulicy Energetycznej w Będzinie — to nowe stanowisko, w kolejnym „nowym” mieście w konurbacji Górnego Śląska. Obserwacje w terenie i późniejsze ich opracowanie wraz ze zdjęciami przygotował Krzysztof Przondziono.
22 X 2015
I znowu coś z ważek — tym razem Sympetrum fonscolombii, jeden z najpiękniejszych szablaków. Przybyło 6 zdjęć stanowisk, na których te ważki obserwowano oraz 2 zdjęcia samców w galerii. Autorami zdjęć są: Michał Kaczorowski, Jakub Liberski, Marek Miłkowski, Krzysztof Przondziono i Przemysław Żurawlew.
15 X 2015
Nadszedł już koniec sezonu ważkowego, pora prezentować pierwsze relacje z obserwacji prowadzonych w miastach. Będą się one ukazywać, jak w poprzednich latach, na przemian z uzupełnieniami na innych stronach. Dziś nowe stanowisko w Radomiu, jest to Park Gołębiów, gdzie obserwacje w 2015 roku prowadził Marek Miłkowski. Jednocześnie na stronie Ważki dużych miast przedstawiam skrócone podsumowanie z lat 2010-2014, tym razem bez szczegółów, bo ilość miast i stanowisk wprawdzie wzrosła, ale gatunków ważek w ogólnym rozrachunku już nie przybyło.
8 X 2015
Od dwóch tygodni mamy jesień, gdzieniegdzie jest już po pierwszych nocnych przymrozkach, a ja — w ramach letnich wspomnień — jeszcze raz wrócę do czasu naszego sympozjum i pokażę kilka zdjęć Pawła Buczyńskiego na stronie Sympetrum depressiusculum oraz miejsce w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym, w którym Jakub Liberski napotkał Cordulegaster boltoni.
1 X 2015
Na stronie Nehalennia speciosa pojawiły się zdjęcia dalszych 16 stanowisk z różnych miejsc w Polsce. Tym samym nie ma już mylnego wrażenia, że ważka ta występuje tylko w Polsce środkowo-wschodniej. Powstała też galeria pokazująca kilka osobników z różnych stron Polski.
24 IX 2015
Na stronie Wasze obserwacje — interesujący fotoreportaż ze składania jaj przez Aeshna affinis w wysuszonym podczas tegorocznych upałów dnie kamieniołomu w Ogrodzieńcu — przysłany przez Alicję Misztę.
17 IX 2015
Dziś pewna odmiana — dawno nie uzupełniałam strony Etapy życia ważki — tak więc obejrzyjmy 6 nowych zdjęć od Edyty i Pawła Buczyńskich, wszystkie w zakładce „Pasożyty, choroby, kalectwo i śmierć”.
10 IX 2015
Sprawozdanie z XII Ogólnopolskiego Sympozjum Odonatologicznego w Gryżynie. Jednocześnie zawiadamiam, że na samym dole strony głównej (przewiń w dół) jest możliwość przypomnienia sobie wszystkich zamieszczanych na stronie wazki.pl sprawozdań od 2011 roku.
3 IX 2015
Sprawozdanie z sympozjum jeszcze niegotowe, ale na stronie oczobarwnicy jeziornej Erythromma lindenii będącej hitem tego sympozjum pojawiło się 14 nowych zdjęć następujących autorów: Pawła Buczyńskiego, Macieja Górki, Bogusławy Jankowskiej i Jakuba Liberskiego. Pewnie jeszcze dostanę zdjęcia od kogoś z uczestników i umieszczę je na stronie w późniejszym terminie.
27 VIII 2015
Dziś 10 nowych zdjęć Andrzeja Kucharskiego — jak zwykle ostatnio, są to głównie szczegóły anatomiczne i zdjęcia wylinki na stronie Onychogomphus forcipatus.
15 VIII 2015
Powtórne w tym roku duże zmiany na stronie Aeshna cyanea — to nasza najpospolitsza żagnica i z tej racji należy jej się obfita w zdjęcia strona. Przybyły szczegóły anatomiczne (foto S. Dziadoń, A. Kucharski, E. Miłaczewska i J. Wenta), zdjęcia zachowań rozrodczych (A. Kucharski !!!), zdjęcia wylinek (E. Miłaczewska). Strona zyskała wreszcie całkiem poczciwy wygląd.
Następne uzupełnienia nastąpią dopiero po powrocie z Sympozjum Odonatologicznego, czyli zapewne 27 sierpnia.
13 VIII 2015
Kolejne duże zmiany na stronie Crocothemis erythraea — przybyły dwa zdjęcia najdalej wysuniętych na północ stanowisk. W tym momencie to rekordowe obserwacje tej południowej ważki w Polsce, przeprowadzili je Paweł Buczyński i Paweł Chariasz. Ponadto Andrzej Kucharski wykonał 6 fotografii szczegółów anatomicznych samca oraz 5 zdjęć wylinek. W galerii również przybyły 2 zdjęcia.
W związku z użyciem zdjęcia świtezianki błyszczącej bez autora ani mojej zgody i przedstawieniem jako własne na Facebooku, wystosowałam do administracji Facebooka następujący list: „W dniu wczorajszym zgłoszono mi jako właścicielce strony www.wazki.pl popełniony na Facebooku plagiat. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1009373735754212&set=a.321372687887657.79636.100000447850370&type=1&theater — zamieszczone tam zdjęcie ważki świtezianki błyszczącej jest przez ZbiGniewa Krzywańskiego prezentowane jako własne wraz ze śmiesznym komentarzem, jak to się napracował.
Zdjęcie pochodzi z mojej strony http://www.wazki.pl/wazki_calopteryx_splendens.html i jest autorstwa Piotra Brzozowskiego. Na mojej stronie widnieje w trzech miejscach od kilku lat. W stosunku do ZbiGniewa Krzywańskiego proszę wyciągnąć adekwatne do wykroczenia konsekwencje. Przede wszystkim proszę to ogłosić pod wymienionym postem. O podjętych krokach proszę mnie zawiadomić również mailem. Ewa Miłaczewska”
6 VIII 2015
Kolejna ważka — Aeshna viridis pojawiła się na południe od dotychczas uznanego zasięgu występowania w Polsce. Na stronie żagnicy zielonej przybyły trzy zdjęcia Pawła Buczyńskiego, dwa autorstwa Macieja Górki oraz jedno Michała Wolnego i dwa Piotra Zabłockiego.
30 VII 2015
Strona Gomphus flavipes wzbogacona została o 6 nowych zdjęć larw i wylinek zrobionych w okolicach Torunia przez Andrzeja Kucharskiego.
23 VII 2015
Na stronę Epitheca bimaculata wstawiłam 13 nowych zdjęć stanowisk, na których następuje rozwój tych ważek (autorami są: Paweł Buczyński, Piotr Cuber, Julia Dobrzańska, Mariusz Gwardjan, Przemysław Żurawlew i ja). Przybyło też 5 zdjęć szczegółów anatomicznych od Andrzeja Kucharskiego oraz 2 fotografie wylinek od Andrzeja Kucharskiego i Michała Wolnego, które potwierdzają rozwój tych ważek na granicy dotychczas znanego zasięgu występowania i poza nią, co stwarza konieczność przesunięcia tego zasięgu w kierunku południowym. Nie jest to tak spektakularne, jak w przypadku Libellula fulva, ale z pewnością warte odnotowania.
16 VII 2015
Na stronie Libellula fulva wstawiłam 18 nowych zdjęć. Są to zdjęcia siedlisk, zdjęcia młodych osobników oraz wylinek. Przesłane przez Andrzeja Kucharskiego i Michała Wolnego zdjęcia wykazują znaczne poszerzenie dotychczas znanego zasięgu występowania tej ważki w kierunku południowym. Ponadto dodano fotografie Pawła Buczyńskiego, Sylwii Dziadoń, Michała Kaczorowskiego i Marka Miłkowskiego. Rzecz warta obejrzenia.
9 VII 2015
Na stronie Aeshna cyanea wstawiłam 10 nowych zdjęć, częściowo wymieniając dobre na lepsze, częściowo wstawiając zupełnie nowe. Inaczej niż zwykle potraktowane zostały zdjęcia siedlisk — ważka ta występuje tak pospolicie i powszechnie, że nie miało sensu pokazywanie miejsc typowych — znacznie ciekawsze są miejsca wręcz dziwaczne.
2 VII 2015
Kolejny — 11(1) — numer naszego czasopisma wraz z pdf-ami zawartych w nim artykułów.
25 VI 2015
Na stronie Somatochlora arctica przeobrażenie, które Paweł Buczyński obserwował na przesuszonym torfowisku koło wsi Hamernia w woj. lubelskim.
Na stronie Aeshna subarctica zaś przybyło 7 zdjęć typowych siedlisk tego gatunku, dzięki pomocy Pawła Buczyńskiego i Przemka Żurawlewa.
18 VI 2015
Kolejny powrót — na stronie Somatochlora flavomaculata przybyły zdjęcie juwenilnego samca oraz wylinki potwierdzające rozwój ważki w okolicy Sanoka, a także szczegóły anatomiczne samca.
11 VI 2015
Jeszcze raz wracamy na stronę husarza ciemnego Anax parthenope — Andrzej Kucharski nadesłał kilka zdjęć szczegółów anatomicznych — warto je zobaczyć.
4 VI 2015
Po pięciu latach nadeszła pora na przebudowę strony iglicy małej Nehalennia speciosa. Pięć lat temu 21 czerwca 2010 roku po raz pierwszy razem z Piotrem Mikołajczukiem zobaczyliśmy te rzadkie ważki. Przez pięć lat Piotr obserwował je dość szczególnie, odkrywając blisko 60 !!! zupełnie nowych stanowisk na Mazowszu i Lubelszczyźnie, napisał w Odonatrix kilka artykułów na ten temat. Jego badania doprowadziły do zmiany poglądów na temat charakterystycznych dla występowania tego gatunku zespołów roślin szuwarowych, są one pokazane na zdjęciach. Radzę korzystać z linku do pdf-ów artykułów zamieszczonych w oraz z linków do postów Piotra na forum entomologicznym.
A na stronie Brachytrona pratense znowu przybyło 7 zdjęć Andrzeja Kucharskiego — tym razem głównie zbliżenia szczegółów anatomicznych.
28 V 2015
Znacznie rozbudowana została strona miedziopiersi żółtoplamej Somatochlora flavomaculata o zdjęcia 10 charakterystycznych stanowisk — autorstwa Pawła Buczyńskiego, a w galerii cztery fotografie samca w locie — wykonane przez Sylwię Dziadoń.
21 V 2015
Uzupełniłam stronę zalotki torfowcowej Leucorrhinia dubia o zdjęcia 10 charakterystycznych stanowisk i dwie fotografie wylinki.
14 V 2015
Na stronie żagniczki wiosennej Brachytron pratense przybyło następnych kilka zdjęć — 4 zdjęcia wylinki oraz fotografia miejsca, gdzie ją 6 maja znalazł Andrzej Kucharski na bardzo wysuniętym na południe stanowisku, potwierdzając tym samym jej rozwój w tej lokalizacji. Oprócz tego uzupełniłam (dzięki pomocy Pawła Buczyńskiego) stronę zalotki spłaszczonej Leucorrhinia caudalis o zdjęcia 11 charakterystycznych stanowisk.
7 V 2015
Na stronie husarza ciemnego Anax parthenope przybyło 6 zdjęć stanowisk, na których był obserwowany.
30 IV 2015
Na stronie zalotki czerwonawej Leucorrhinia rubicunda przybyło 6 zdjęć stanowisk, na których obserwowano rozród tej ważki. Ich wylot powinien właśnie się rozpoczynać!
Również tuż przed wylotem Andrzejowi Kucharskiemu udało się sfotografować larwę świtezianki dziewicy złapanej w Uhercach Mineralnych w woj. podkarpackim. Tak więc na stronie Calopteryx virgo przybyło 5 zdjęć.
23 IV 2015
Na stronie husarza władcy Anax imperator przybyło 10 zdjęć stanowisk, na których był obserwowany.
16 IV 2015
Dziś dowiemy się jakie ważki napotkał Krzysztof Przondziono nad rzeką Przemszą, na odcinku od Dąbrowy Górniczej, poprzez Będzin, Sosnowiec po „Trójkąt Trzech Cesarzy” w Mysłowicach. To już ostatnie z otrzymanych w sezonie zimowym opisów obserwacji w miastach. Wkrótce przygotuję niewielkie podsumowanie, możemy też zaczynać zbierać nowe materiały — do czego serdecznie zachęcam.
9 IV 2015

OGŁOSZENIE !!!

Tegoroczne, XII już Ogólnopolskie Sympozjum Odonatologiczne odbędzie się w dniach 21-23 sierpnia 2015 roku w Ośrodku wypoczynkowym Anapausis w miejscowości Gryżyna nad Jeziorem Kałek w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym. Spotkanie będzie miało charakter referatowo-terenowy. Motywem przewodnim części referatowej sympozjum będzie różnorodność ważek wód stojących w Polsce, natomiast podczas części terenowej wybierzemy się na poszukiwania oczobarwnicy jeziornej Erythromma lindenii — gatunku, który występuje w jeziorach w zachodniej części kraju.
Bliższych informacji szukamy: Komunikat 1 oraz Karta zgłoszeniowa, albo też na http://www.odonata.pl/ , skąd można pobrać kartę zgłoszeniową w formacie doc. czyli w Wordzie.
9 IV 2015
Dzisiaj pewna odmiana — postanowiłam powoli, acz systematycznie, uzupełniać strony gatunków ważek o zdjęcia charakterystycznych miejsc, w których ważki te obserwowano. Na początek dwa gatunki wiosennych Aeshnidae czyli Aeshna isoceles (7 nowych zdjęć stanowisk i 3 szczegółów anatomicznych) i Brachytron pratense (7 nowych fotografii).
2 IV 2015
Wracamy do Rudy Śląskiej, tym razem w północno–zachodniej części miasta obejrzymy stanowisko Staw Glombik, gdzie Krzysztof Przondziono latem 2014 roku zarejestrował 8 gatunków ważek.
Z okazji zbliżających się Świąt składam wszystkim Czytelnikom najserdeczniejsze życzenia spokoju, zdrowia i radości oraz ciekawych spotkań z Przyrodą.
25 III 2015
Od kilku dni mamy wiosnę i to nie tylko kalendarzową, ale wreszcie ciepłą, radosną i pełną słońca — choć w sam pierwszy dzień wiosny zaćmionego — w dodatku właśnie mija równiutkie pięć lat od powstania tej strony i jest to dostatecznie wiele powodów do całkowitego nieróbstwa — tak więc dziś aktualizacji nie będzie.
19 III 2015
Tym razem Warszawa, a w Warszawie na prawym brzegu Wisły, na północnym skraju miasta, w dzielnicy Białołęka cieniutki kanałek melioracyjny koło osiedla Derby. Tam Teresa Stolarczyk obserwowała wprawdzie tylko cztery gatunki ważek, ale za to obie gadziogłówki, co już jest warte wzmianki.
12 III 2015
Staw bez nazwy znajduje się na skraju Lasów Panewnickich na samej granicy Rudy Śląskiej z katowickim osiedlem Kokociniec — Krzysztof Przondziono stwierdził tam w roku 2014 występowanie 12 gatunków ważek.
5 III 2015
Oprócz obserwacji prowadzonych na nowych stanowiskach, Marek Miłkowski z Radomia rejestrował również ważki na stanowiskach opisanych w ubiegłym roku. I tak: nad rzeką Mleczną spotkał 3 nowe gatunki, nad stawami kolomatacyjnymi przy zbiorniku Borki znalazł 2 nowe gatunki, a w dolinie Kosówki — 1 niewidzianą tam dotąd ważkę.
26 II 2015
Czarny Staw i zapadlisko powstałe wskutek działalności kopalni węgla kamiennego Śląsk to kolejne stanowisko w Rudzie Śląskiej, obserwacje prowadzili tam w latach 2011 i 2014 Piotr Cuber, Bogusława Jankowska, Alicja Miszta i Krzysztof Przondziono rejestrując tam 21 gatunków ważek.
19 II 2015
Pozostajemy w Rudzie Śląskiej, tuż obok poprzednich dwóch stanowisk znajduje się ciekawe zapadlisko będące prawdopodobnie miejscem rozrodu spotykanych na okolicznych stanowiskach ważek, zaobserwowano tam 27 gatunków ważek. W latach 2008 i 2011 ważki na zapadlisku obserwowali Alicja Miszta, Piotr Cuber i Jakub Liberski.
12 II 2015
W Rudzie Śląskiej, nieco na wschód od opisanego dwa tygodnie temu stanowiska znajdują się trzy Stawy Stowarzyszenia Wędkarskiego „Lin” w Lasach Panewnickich, gdzie zaobserwowano 13 gatunków ważek. W sierpniu 2011 roku oraz w całym sezonie roku 2014 ważki obserwowali Alicja Miszta, Piotr Cuber, Bogusława Jankowska i Krzysztof Przondziono.
5 II 2015
Dziś poznamy ciekawe stanowisko w Radomiu, jest to użytek ekologiczny Bagno znajdujący się w północno–wschodniej części miasta. W 2013 roku prowadzono tu inwentaryzację między innymi ważek, wówczas Sylwia Goraj zarejestrowała tu 7 gatunków, w roku 2014 Marek Miłkowski obecność części tych gatunków potwierdził, a listę występujących tu ważek poszerzył o następne siedem gatunków.
29 I 2015
Kolejne stanowisko w Rudzie Śląskiej znajduje się w Lasach Panewnickich, gdzie występuje szereg stawów wzdłuż dopływu Kłodnicy. Nad dwoma pierwszymi od zachodu znajduje się Ośrodek Przystań i Stowarzyszenie Wędkarskie „Karp” zaobserwowano tu 17 gatunków ważek. Alicja Miszta i Piotr Cuber prowadzili obserwacje w sierpniu 2011 roku, natomiast w roku 2014 ważki obserwowali Alicja Miszta i Piotr Cuber, Alicja Miszta i Bogusława Jankowska oraz Krzysztof Przondziono.
22 I 2015
Dziś uzupełnienia na stronach gadziogłówek. Na stronie Gomphus flavipes przybyły 2 zdjęcia narządów płciowych samca oraz zdjęcie tułowia i skrzydeł samca, natomiast na stronie Gomphus vulgatissimus znajdziemy nowe zdjęcie głowy i samicy. Zdjęcia te zrobiła na warszawskiej Białołęce Teresa Stolarczyk.
15 I 2015
Nadal zajmujemy się tematem Ważki dużych miast. Zobaczymy drugie już stanowisko w Rudzie Śląskiej, jest to zbiornik o dźwięcznej nazwie Smrodlok. W 2014 roku Krzysztof Przondziono stwierdził tam dziesięć gatunków ważek.

Przypominam też, że Alicja Miszta ciągle zbiera dane dotyczące występowania ważek południowych w Polsce. Prosimy przesyłać do niej dane z 2014 roku na adres a.miszta@cdpgs.katowice.pl. Szczegóły znajdziemy w linkach podanych poniżej w dziale OGŁOSZENIA.
8 I 2015
Wracamy do tematu Ważki dużych miast, dziś odwiedzimy Radom, by tam zapoznać się z niewielkim oczkiem wodnym w osiedlu Michałów. W 2014 roku Marek Miłkowski zaobserwował tam siedem gatunków ważek.
Konkurs na ważkę roku 2015 ogłoszony na forum entomologicznym i stronie www.wazki.pl został rozstrzygnięty 31 grudnia 2014 r. — trzy pierwsze miejsca zajęły:
1. CROCOTHEMIS ERYTHRAEA
2. Nehalennia speciosa
3. Aeshna viridis
Na stronie Konkurs na ważkę roku 2015 znajdziemy wyniki konkursu i nazwisko zwycięzcy.
Klikając w zdjęcie obok lub w link możemy pobrać kalendarz wydany z okazji konkursu. Zdjęcia ważek znajdujących się na 12 pierwszych lokatach wykonali Szymon Kubik, Jakub Liberski, João Matos da Costa, Piotr Mikołajczuk, Ewa Miłaczewska, Krzysztof Przondziono, Krzysztof Szpiech, Jarosław Wenta i Przemysław Żurawlew.
Nowy „firmowy” kalendarz dla wszystkich Czytelników.
Tym razem cały kalendarz poświęcony jest larwom i wylinkom ważek.
Zdjęcia zamieszczone w kalendarzu wykonali: Paweł Buczyński, Andrzej Kucharski, Jakub Liberski i Piotr Mikołajczuk.
Tu można pobrać go w formie pliku pdf — klikając w zdjęcie lub link obok.
 
OGŁOSZENIA
OGŁOSZENIE !!!

Dr Alicja Miszta z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, ul. Św. Huberta 35, 40-543 Katowice
koordynuje z ramienia Sekcji Odonatologicznej PTE monitoring ważek południowych
.

Ważki te mogą w okresie upałów pojawiać się liczniej niż zwykle. W załączeniu pliki pdf pomocne w ich rozpoznawaniu: żagnica południowa Aeshna affinis, husarz wędrowny Anax ephippiger, szafranka czerwona Crocothemis erythraea, lecicha południowa Orthetrum brunneum, lecicha mała Orthetrum coerulescens, szablak południowy Sympetrum fonscolombii i szablak wędrowny Sympetrum meridionale.
Wyniki obserwacji prosimy przekazywać na adres a.miszta@cdpgs.katowice.pl w formie opisanej tutaj.
 
Aktualizacje z 2014 roku
Aktualizacje z 2013 roku
Aktualizacje z 2012 roku
Aktualizacje z 2011 roku
Aktualizacje z 2010 roku