data powstania strony:
25 III 2010 r.


data ostatniej aktualizacji:
28 XII 2011 r.
napisz
do mnie:
aktualizacje
i
ogłoszenia


Aktualizacje z 2011 roku

28 XII 2011 r.
Ostatnie spotkanie w tym roku i jak w poprzednim o tej samej porze, krótkie sprawozdanie z tego, co na stronie wazki.pl przybyło, co się zmieniło i co z tego wynika.

Przypominam też, że jest to ostatni moment na wzięcie udziału w konkursie na WAŻKĘ ROKU 2012.

Drogim Czytelnikom, Sympatykom, Kolegom i ich Rodzinom życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!
22 XII 2011 r.
Na świąteczny deser proponuję stronę długo oczekiwanej, siedemdziesiątej trzeciej, O S T A T N I E J już ważki — łątki ozdobnej Coenagrion ornatum. Na stronie tej znajdują się 22 fotografie Wiaczesława Michalczuka, odkrywcy i opiekuna stanowisk oraz 2 zdjęcia Pawła Buczyńskiego.

Nowy „firmowy” kalendarz dla wszystkich Czytelników z życzeniami zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2012 !!!.
Tym razem cały kalendarz poświęcony jest rodzinie Aeshnidae. Zdjęcia zamieszczone w kalendarzu zrobili: Paweł Buczyński, Joao Matos da Costa, Michał Kaczorowski, Elżbieta Kowalik-Szpiech, Szymon Kubik, Jakub Liberski, Piotr Mikołajczuk, Krzysztof Pakuła, Michał Wolny i Antoni W. Wysowski.
Tu można pobrać go w formie pliku pdf — klikając w zdjęcie lub link obok.
15 XII 2011 r.
Pięć nowych zdjęć na stronie żagnicy zielonej Aeshna viridis wykonanych przez Pawła Buczyńskiego, Joao Matos da Costa i Piotra Mikołajczuka oraz również pięć fotografii na stronie żagnicy (żagwi) rudej Aeshna isoceles, których autorami są: Paweł Buczyński, Michał Kaczorowski i Krzysztof Przondziono, a ponadto 4 zdjęcia na stronie żagnicy wielkiej Aeshna grandis. Zdjęcia te wykonali: Paweł Buczyński, Małgorzata Kraków-Okine i Krzysztof Przondziono.
8 XII 2011 r.
Trzecie spotkanie z ważkami Katowic — i strony dwóch stanowisk: Stawy Janina i Barbara oraz Staw Upadowy — opracowania zrobił Krzysztof Przondziono, fotografie stanowisk Katarzyna Przondziono.
1 XII 2011 r.
Dziś siedem nowych zdjęć na stronie chronionej prawem żagnicy torfowcowej Aeshna subarctica — zdjęcia te wykonał Przemek Żurawlew w sierpniu 2011 r. pomiędzy Białobłotami a Czarnym Brodem (YT07), w powiecie pleszewskim. Ponadto 3 nowe zdjęcia na stronie żagnicy torfowej Aeshna juncea zrobione przez Michała Wolnego na Równi pod Śnieżką — również w sierpniu 2011 r.

Podobnie, jak w ubiegłych latach na forum entomologicznym ogłoszono konkurs na ważkę roku 2012.
Zasady są takie same jak w ubiegłych latach:
Zasady:
Przysyłamy do mnie na adres ewa.milaczewska@gmail.com nazwy trzech (3) ważek, które najbardziej lubimy (czasem trudno się zdecydować, więc niech będą 3). W temacie listu proszę napisać słowo konkurs, co bardzo ułatwi mi życie.
Ważna jest kolejność - ważka na pierwszym miejscu otrzyma 4 punkciki (dla podkreślenia jej pierwszorzędności), ta na drugim - 2, ostatnia 1.
Termin: do ostatniego dnia grudnia 2011 r.
Wyniki: pierwsze dni stycznia 2012.
Życzę dobrej zabawy
Ewa
24 XI 2011 r.
Kolejne spotkanie z ważkami Warszawy — a właściwie podwarszawskiego miasta Ząbki. Ząbki leżą tuż za granicą administracyjną Warszawy i mimo przynależności do powiatu wołomińskiego znajdują się w strefie ciągłej zabudowy aglomeracji warszawskiej. Obserwacje prowadził Grzegorz Brynda.
17 XI 2011 r.
Drugie spotkanie z ważkami Katowic — i strony dwóch stanowisk: Staw bez nazwy i Staw Grünfeld — opracowania zrobił Krzysztof Przondziono, fotografie stanowisk Katarzyna Przondziono.
Ponadto aktualizacja strony zalotki większej Leucorrhinia pectoralis, a w niej 9 nowych zdjęć. Jedno z nich autorstwa Jarosława Wenty przedstawia samca L. pectoralis spotkanego nad Toporowym Stawem Niżnim w Tatrach, na wysokości 1090 m n.p.m. Sądziliśmy dotąd, że ważka ta jest związana raczej w Polską niżową. Pozostałe zdjęcia na stronie zrobili Paweł Buczyński Michał Kaczorowski i Piotr Mikołajczuk.
10 XI 2011 r.
Pewna odmiana — aktualizacje trzech stron i łącznie 17 nowych zdjęć:
— siedem na stronie Etapy życia. Dwie z nich obrazują zniekształcenia, których doznały ważki podczas procesu przeobrażenia, a autorami ich są Małgorzata Kraków-Okine i Paweł Buczyński. Pozostałe pięć zdjęć wykonanych przez Bogusława Sępioła przedstawia ważki pochwycone przez żołny, ptaki rzadkie, niebywale piękne i wyspecjalizowane w łowieniu ważek.
— cztery na stronie Drapieżnictwo — zdjęcia zrobili Piotr Mikołajczuk i Krzysztof Przondziono.
— sześć na stronie Zachowania rozrodcze, a ich autorami są Paweł Buczyński, Piotr Mikołajczuk i Krzysztof Przondziono.
3 XI 2011 r.
Wracamy do ważek Warszawy. Krzysztof Pakuła zebrał i opracował dane z Klaudyna, miejscowości położonej pomiędzy granicą administracyjną Warszawy a Puszczą Kampinoską. Tu obserwacje prowadzone były w kilku dość odległych od siebie punktach Klaudyna i okolic, a wyniki ich podane są łącznie. Być może w przyszłości uda się je rozdzielić.
Drugie stanowisko obserwacyjne Mokre Łąki koło Truskawia opracował Michał Kaczorowski.
27 X 2011 r.
Dzisiaj pierwsze spotkanie z ważkami Katowic. Krzysztof Przondziono przez cały sezon zbierał i opracowywał dane z 8 stanowisk, z których dziś obejrzymy dwa — Katowicki Park Leśny i wyodrębnioną z niego Dolinę Trzech Stawów. W teren chodził ze swoją córką Kasią, która robiła wspaniałe zdjęcia na stanowiskach. Kasia radzi już sobie nieźle z rozpoznawaniem ważek, co pozwala wierzyć, że rośnie nam pokolenie następców.
20 X 2011 r.
Na chwilę wracamy do prezentowania fotografii ważek. Zwłaszcza, że coraz trudniej będzie spotkać ważkę w terenie. Nadeszły deszcze i przymrozki, zdecydowanie zwiastujące schyłek sezonu. Dziś 11 nowych zdjęć na stronie szablaka czarnego Sympetrum danae — zdjęcia wykonali: Grzegorz Brynda, Piotr Mikołajczuk, Krzysztof Pakuła, Jarosław Wenta i ja. Wszystkie te zdjęcia znajdują się w dziale larwa/wylinka i w galerii na końcu strony.
13 X 2011 r.
Dziś następna nowa strona w dziale „Ważki dużych miast” — zobaczymy warszawskie Jeziorko Czerniakowskie i dowiemy się o żyjących tam ważkach dzięki obserwacjom, prowadzonym przez Michała Kaczorowskiego.
6 X 2011 r.
No i tak się porobiło, że odpoczynek trwał dłużej niż zamierzałam. A więc do roboty. Dziś po długim czasie wracamy do tematu „Ważki dużych miast” — zobaczymy stronę warszawskiego Jeziorka Gocławskiego dzięki obserwacjom prowadzonym przez Julię Dobrzańską z zespołem (Sebastian Filipowicz, Anna Sikora, Ewa Pełnia-Iwanicka). Obok tego na stronach Kępy Potockiej, Fortu Bema i Zakola Wawerskiego odnotowano nowe gatunki ważek i dokonano uzupełnień — obserwacje te prowadził, jak dotąd Michał Kaczorowski, a na Forcie Bema poza nim Małgorzata Kraków-Okine.
22 IX 2011 r.
A teraz odpocznijmy po wrażeniach ostatnich tygodni — dziś nie będzie żadnej nowej ważki — zobaczymy 7 nowych zdjęć na stronie szablaka przepasanego Sympetrum pedemontanum. Będzie to zdjęcie pary oraz samicy zrobione przez Pawła Buczyńskiego, trzy pełne poezji zdjęcia autorstwa Bugusi Jankowskiej i fotografie Michała Kaczorowskiego. Ze zdjęć tych powstała galeria na końcu strony.
15 IX 2011 r.
Czwarta z kolei nowa ważka i jednocześnie przedostatnia, 72-ga sposród 73 gatunków widzianych w Polsce — pałątka wielkoplama Lestes macrostigma zarejestrowana w Polsce tylko jeden raz, w 1961 roku w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie przywiana została zapewne wiatrem halnym lub orawskim ze Słowacji. Odłowił ją Marian Bielewicz, a oznaczył po blisko półwieczu, dopiero w 2005 r. Aleš Dolný z Czech. Dotąd na stronie zamieszczone było tylko zdjęcie tego okazu z Muzeum Górnośląskiego. Dziś możemy obejrzeć żywe ważki i biotop na 9 zdjęciach zrobionych przez Bogusława Daraża w Bułgarii.
Ponadto Lestes macrostigma została dodana do zestawienia cech wszystkich naszych pałątek — Lestes.
8 IX 2011 r.
Trzecia już z kolei nowa ważka — miedziopierś górska Somatochlora alpestris z 17 zdjęciami zrobionymi przez Kubę Liberskiego, Michała Wolnego i Piotra Zabłockiego. Świetne zdjęcia zrobione zostały w tym samym czasie i miejscu, co ważki przedstawionej w ubiegłym tygodniu.
1 IX 2011 r.
Następna nowa ważka na stronie, i to jaka ważka — żagnica północna Aeshna caerulea z aż 32 zdjęciami zrobionymi przez Kubę Liberskiego, Michała Wolnego i Piotra Zabłockiego. Na tę ważkę czekałam od dawna, robiłam różne starania — całkowicie bez skutku. Aż nagle — tyle szczęścia na raz! A jest to ważka występująca na jednym tylko stanowisku w Polsce, w rezerwacie ścisłym na Równi pod Śnieżką, na wkroczenie do którego trzeba otrzymać specjalne zezwolenie z Karkonoskiego Parku Narodowego.
25 VIII 2011 r.
Nowa ważka na stronie — oczobarwnica jeziorna Erythromma lindenii z 21 zdjęciami autorstwa Jolanty Kowalskiej, Anny Rychłej, Michała Wolnego i Piotra Zabłockiego. Ostatnia z oczobarwnic występujących w Polsce, rzadka, spotykana na niewielkim obszarze na środkowym zachodzie kraju.
18 VIII 2011 r.
Pięć nowych zdjęć na stronie smaglca ogonokleszcza Onychogomphus forcipatus. Autorami zdjęć są: Paweł Buczyński i Krzysztof Szpiech.
A już za tydzień pierwszy z brakujących na stronie, ostatnich czterech gatunków, spośród występujących w Polsce.
11 VIII 2011 r.
Dziś uzupełnienie strony husarza wędrownego Anax ephippiger o trzy długo oczekiwane zdjęcia samca — zrobione przez Michała Wolnego. Do tego 5 zdjęć husarza ciemnego Anax parthenope autorstwa Pawła Buczyńskiego i Szymona Kubika. Te dwa husarze łączę nie bez przyczyny. Są one do siebie podobne i warto je porównać, zanim powstanie strona zestawiająca cechy wszystkich trzech spotykanych w Polsce gatunków.
28 VII 2011 r.
Jedenaście nowych zdjęć na stronie szablaka żółtego Sympetrum flaveolum — zdjęcia wykonali: Paweł Buczyński, Grzegorz Brynda, Piotr Mikołajczuk, Krzysztof Pakuła, Przemek Żurawlew i ja. Pojawiła się zakładka larwa/wylinka i galeria.
21 VII 2011 r.
Dziś przybywają zdjęcia na stronach obu kordulegastrów — na stronie szklarnika leśnego Cordulegaster boltonii zdjęcie wylinki zrobione przez Pawła Buczyńskiego i dwa zdjęcia larwy, mojego autorstwa — na stronie szklarnika górskiego Cordulegaster bidentata jedna wylinka sfotografowana przez Pawła Buczyńskiego nad Solinką oraz zdjęcia imagines Andrzeja Kucharskiego, Stanisława Sadowskiego, Krzysztofa Szpiecha i Andrzeja Trzeciaka.
Ponadto na końcu strony z porównaniem cech rodzaju Cordulegaster dołożyłam zestawienie zdjęć pozwalające w najprostszy sposób odróżnić od siebie larwy obu gatunków.
14 VII 2011 r.
Osiem nowych zdjęć na stronie husarza władcy Anax imperator. Autorami zdjęć są: Paweł Buczyński, Szymon Kubik i Krzysztof Pakuła.
7 VII 2011 r.
Jeszcze raz wchodzimy na stronę ważki rudej Libellula fulva po to, żeby zobaczyć tam 14 nowych zdjęć, które w ostatnim czasie nadesłali: Paweł Buczyński, Michał Kaczorowski, Piotr Mikołajczuk i Antoni W. Wysowski. To już naprawdę „bogata” strona.
30 VI 2011 r.
Relacja z VIII Ogólnopolskiego Sympozjum Sekcji Odonatologicznej PTE w Węglowicach koło Częstochowy. Jeśli kogoś z Kolegów nie rozpoznałam, lub źle rozpoznałam na zdjęciu, serdecznie proszę o wiadomość.

Poza tym aktualizacja strony trzepli zielonej Ophiogomphus cecilia o 6 nowych zdjęć — są to zdjęcia Agnieszki Czarnockiej i Krzysztofa Pakuły.
23 VI 2011 r.

KOLEJNE ODKRYCIA !
Jutro zaczyna się VIII Ogólnopolskie Sympozjum Odonatologiczne PTE w Węglowicach koło Częstochowy. Sądząc z programu zapowiada się ono bardzo ciekawie. Wkrótce tam wyruszam na spotkanie z liczną grupą ważkolubów.

* * *
Dzisiejsza aktualizacja strony to tylko krótka wstawka, ale jakże ciekawa, na stronie oczobarwnicy większej Erythromma najas. Jest to zdjęcie młodziutkiego, niewybarwionego jeszcze samca zrobione przez Małgorzatę Kraków-Okine na warszawskim Żoliborzu oraz arcyciekawe 4 zdjęcia wybrane z reportażu z podwodnego składania jaj, który przysłał mi Paweł Bednarek z Pabianic.
* * *
Tymczasem Piotr Mikołajczuk donosi z terenu o znalezieniu CZTERECH nowych stanowisk Nehalennia speciosa na północ od Stanisławowa, przy granicy powiatów Mińsk Mazowiecki i Wołomin (UTM EC39 i ED30).
16 VI 2011 r.
Nowe zdjęcia na stronie lecichy białoznacznej Orthetrum albistylum — są to dwa zdjęcia larwy zrobione przez Piotra Mikołajczuka oraz zdjęcie patrolującego samca w locie wykonane przez Michała Kaczorowskiego. Oprócz tego na stronie lecichy pospolitej Orthetrum cancellatum przybyło 9 zdjęć — jedno kopulującej pary i 8 zdjęć w galerii — autorami tych zdjęć są: Michał Kaczorowski, Miron Piątek i Krzysztof Przondziono.
9 VI 2011 r.
Na stronie łunicy czerwonej Pyrrhosoma nymphula — przybyło 8 zdjęć, są to moje zdjęcia przedstawiające zachowania rozrodcze i wylinkę znalezioną w naszym oczku wodnym, a także w dopiero rozpoczętej galerii ciekawe zdjęcie Małgorzaty Kraków-Okine i zdjęcie Krzysztofa Przondziono pokazujące samca P. nymphula w tandemie z E. cyathigerum. Na stronie oczobarwnicy mniejszej Erythromma viridulum — wstawiłam jedno tylko zdjęcie Piotra Mikołajczuka — przedstawiające larwę.
2 VI 2011 r.
W tygodniu, zupełnie nieświadomie, wstawiłam kolejną aktualizację strony Leucorrhinia rubicunda — było to 6 zdjęć larw i wylinek (foto Piotr Mikołajczuk), 2 zdjęcia Pawła Bednarka pokazujące przeobrażenie i młodego samca, oraz wtórny aparat kopulacyjny L. dubia dla porównania z aparatem L. rubicunda — sfotografowany przez Piotra Mikołajczuka.
Teraz więc, w pełni — mam nadzieję — świadomości, wstawiam tylko 5 zdjęć Leucorrhinia pectoralis przedstawiających proces linienia oraz osobniki młodociane obu płci — sfotografowane przez Jakuba Liberskiego i Piotra Mikołajczuka.
26 V 2011 r.
Dzisiaj zmiany w Ważkach dużych miast — Warszawa. Strona wspólna jeziorek Wilanowskiego i Powsinkowskiego została podzielona na dwie: Jeziorko Wilanowskie i Jeziorko Powsinkowskie dzięki obserwacjom prowadzonym przez Julię Dobrzańską z zespołem (Sebastian Filipowicz, Anna Sikora, Ewa Pełnia-Iwanicka). W okresie od maja do października 2010 roku zauważyli tam oni wiele gatunków ważek, a także zróżnicowanie ich na obu zbiornikach.
19 V 2011 r.

WAŻNE ODKRYCIA !
Miało być dzisiaj całkiem inaczej, ale sensacje od Piotra Mikołajczuka całkowicie zmieniły moje „plany wydawnicze”.
W nocy z 12 na 13 maja dostałam „jeszcze gorące” zdjęcia samców łątki zielonej Coenagrion armatum. 13 maja padał deszcz, a 14 maja przyszedł SMS o następnym stanowisku, a wieczorem następne rewelacyjne fotki. Są to zdjęcia ważki nie dość, że chronionej prawem, ale umieszczonej w Czerwonej Księdze i na Czerwonej Liście i to z najwyższym stopniem zagrożenia CR (krytyczny) — wiadomość taką należy podać natychmiast. Nie wystarczy też sama informacja, że Piotr sfotografował te ważki — bo najistotniejsze jest to, że odkrył TRZY nowe stanowiska jej występowania, a znamy ich, aktualnie „czynnych”, w kraju zaledwie kilka. To prawdziwy rarytas. Gratulacje Piotrze!
Nie muszę dodawać, że to ważka na stronie NOWA i w dodatku już 68-ma!
12 V 2011 r.
Na całym już pewnie obszarze kraju pojawiły się ważki czteroplame Libellula quadrimaculata. Dziś obejrzyjmy stronę poświęconą tej ważce — stronę, która właśnie podwoiła swoją dotychczasową objętość. Przybyły zdjęcia Arkadiusza Begiera, Grzegorza Bryndy (przeobrażenie od A do Z), Michała Kaczorowskiego, Krzysztofa Pakuły, Jarosława Wenty i moje. Mam w tej chwili odczucie, że strona osiągnęła już wymiary maksymalne (43 zdjęcia) i nie ma sensu dalsza jej rozbudowa — przynajmniej jeśli chodzi o imago.
5 V 2011 r.
Tym razem wstawiam do sieci tylko cztery zdjęcia ważki rudej Libellula fulva, które zrobili: Michał Kaczorowski, Krystyna Karpowicz i Janusz Mazur. Ważka ta wkrótce zacznie latać i mam nadzieję, napłyną nowe zdjęcia. Tymczasem przyjrzyjmy się tym z zeszłego roku.
A żeby nie do końca rozstawać się z zalotkami dziś obejrzymy jeszcze dwa zdjęcia wspaniałej, kolczastej wylinki zalotki spłaszczonej Leucorrhinia caudalis oraz zdjęcie żywej larwy zalotki białoczelnej Leucorrhinia albifrons, które zrobił dla nas Piotr Mikołajczuk.
28 IV 2011 r.
Ponieważ pierwsze zalotki Leucorrhinia już latają, wracam do tego tematu prezentując uzupełnienie strony zalotki białoczelnej Leucorrhinia albifrons. Na stronie tej pojawiło się siedem nowych, wspaniałych zdjęć autorstwa Pawła Bednarka, Kuby Liberskiego i Przemka Żurawlewa. Trzy piękne zdjęcia Pawła Bednarka dokładam również do strony straszki pospolitej Sympecma fusca uzupełniejąc nimi dział zachowania rozrodcze.
Do wykazu literatury dołączam piękną i doskonale opracowaną przez 47 osobowy zespół autorów pod kier. naukowym profesora Macieja Luniaka książkę — Przyroda Bielan warszawskich.
Drogim Czytelnikom, Korespondentom oraz Autorom zdjęć życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych, wszystkiego najlepszego, zdrowia, miłego rodzinnego nastroju i wspaniałych obserwacji wiosennych.

Dziś całkiem nowa strona 67–mej już ważki — chronionej prawem żagnicy zielonej Aeshna viridis — strona, którą mogłam opracować dzięki 14 zdjęciom otrzymanym od: Jakuba Liberskiego, Wiaczesława Michalczuka i Bohdana Wróblewskiego, który zrelacjonował również ciekawe spotkania z tymi ważkami nad sztucznym oczkiem wodnym na działce w okolicy Warszawy. Aeshna viridis to ważka wyjątkowa pośród naszych ważek, bo związana ściśle z jedną tylko rośliną wodną — osoką aloesowatą Stratiotes aloides.
Ponadto zamieszczam uzupełnienie z ostatniej chwili — na stronie Sympecma paedisca — cztery zdjęcia Marka Grybosia z Krakowa w galerii na końcu strony.
14 IV 2011 r.
Wracam do prezentowania zalotek, tym razem uzupełniona została — i to aż dziesięcioma nowymi zdjęciami Jarka Wenty i Przemka Żurawlewa — strona zalotki torfowcowej Leucorrhinia dubia.
7 IV 2011 r.
Dziś pierwsze spotkanie z ważkami na znaczkach pocztowych. Pokazuję tu jedyną, jak dotąd, serię sześciu znaczków polskich (z 1988 r.) w całości poświęconą ważkom — jej autorem jest Bohdan Wróblewski.
Oprócz tego koperty z pierwszego dnia obiegu i pocztówki z ważkami — tego samego autora.
31 III 2011 r.
Powoli zbliża się okres, w którym zaczniemy obserwować pierwsze zalotki Leucorrhinia. Najprawdopodobniej pierwsza, którą zauważymy, będzie zalotka czerwonawa L. rubicunda — w cieplejszych dniach i miejscach kraju już pod koniec kwietnia. Dziś uzupełnienie strony tej zalotki o 9 zdjęć. Pięć spośród nich to zdjęcia Piotra Mikołajczuka, a następne — w galerii, zdjęcia Grzegorza Bryndy i Przemka Żurawlewa. Wymieniłam też zdjęcia w ważki-menu na dużo bardziej reprezentatywne od poprzednich.
25 III 2011 r.
To już równo rok, jak spotykamy się w sieci.
Na tę okazję przygotowałam nowy temat Ważki dużych miast, w ramach którego już dzisiaj Michał Kaczorowski prezentuje swoje pierwsze obserwacje prowadzone na obszarze Warszawy.
Mam nadzieję na współpracę Państwa w tym zakresie, może to być tylko dostarczenie danych z obserwacji, ale może (jak w przypadku Michała) być to pełne autorstwo opracowania jednego lub kilku stanowisk. Moja rola ograniczy się wówczas do koordynacji i obsługi technicznej. Temat będzie się rozrastał i ewoluował. Oprócz Warszawy w planie są również opracowania z innych miast. Tylko od Państwa zależy których.

* * *
Włączenie nowości pociągnęło za sobą konieczność zmian natury czysto technicznej. Wprowadziłam drugi pasek w menu górnym. Jednocześnie gigantyczny dotąd temat „Zachowania”, został rozdzielony na cztery mniejsze — dla usprawnienia jego oglądania i umożliwienia rozrostu. W ten sposób powstały strony: Etapy życia ważki, Procesy życiowe, Drapieżnictwo i Zachowania rozrodcze. Na dwóch ostatnich już przybyły nowe, ciekawe zdjęcia.
WARTO ZOBACZYĆ!!!
Kilka wypisanych na paskach tematów jest jeszcze na etapie gromadzenia materiałów.
Serdecznie proszę o zawiadomienie mnie, jeśli wprowadzone zmiany spowodowały jakieś błędne działanie strony.
17 III 2011 r.
Zbliżająca się wiosna i sugestie Czytelników skłoniły mnie do przygotowania kalendarium występowania imagines, czyli czasu lotów. Pamiętać jednak należy, że w różnych częściach naszego kraju wiosna pojawia się w różnym czasie i ważki nie wszędzie muszą ściśle stosować się do tego kalendarza.
12 marca w Mydlnikach koło Krakowa pojawiły się pierwsze Sympecma paedisca o czym na forum entomologicznym zawiadomił nas Marek Gryboś, jednocześnie przysyłając mi trzy zdjęcia, którymi uzupełniam stronę Sympecma paedisca.
10 III 2011 r.
Wkrótce stanie się możliwe obserwowanie pierwszych ważek — będą to straszki Sympecma i to zarówno Sympecma fusca, na stronie której przybyło pięć nowych zdjęć, jak i Sympecma paedisca, na stronie której możemy obejrzec trzy nowe zdjęcia ze składania jaj. Autorami zdjęć są: Paweł Bednarek, Grzegorz Brynda, Michał Kaczorowski i Wiaczesław Michalczuk.
Pamiętajmy o tym, że już w marcu — przy sprzyjających warunkach pogodowych — ważki te rozpoczynają okres godowy. Czekam na zdjęcia!
3 III 2011 r.
Tylko pięć nowych zdjęć, za to na stronie rzadkiej ważki południowej — szafranki czerwonej Crocothemis erythraea. Cztery spośród nich wykonał Adam Kuńka w okolicach Opola, a jedno Piotr Mikołajczuk w Międzylesiu Podlaskim.
24 II 2011 r.
Kilka nowych zdjęć pałątki południowej Lestes barbarus — autorami zdjęć są: Grzegorz Brynda, Piotr Mikołajczuk i Krzysztof Pakuła.
17 II 2011 r.
Dziś aż 19 nowych zdjęć pałątek, w tym zdjęcia larw, samic i galerie zdjęć na stronach : pałątki pospolitej Lestes sponsa oraz pałątki niebieskookiej Lestes dryas — zdjęcia wykonali: Piotr Mikołajczuk i Jarosław Wenta.
10 II 2011 r.
Dziś kilka nowych zdjęć żagnic: żagnicy (żagwi) rudej Aeshna isoceles — 4 zdjęcia ważki w locie w galerii oraz żagnicy wielkiej Aeshna grandis — 4 zdjęcia zrobione z bliska. Zdjęcia wykonali: Michał Kaczorowski, Piotr Mikołajczuk i ja.
3 II 2011 r.
Ostatnia aktualizacja wywołała burzliwą dyskusję na forum entomologicznym. Idźmy dalej tym tropem — dziś dwa „odmieńce” na stronie łątki dzieweczki Coenagrion puella i galeria na końcu tej strony. „Odmieńce” znajdziemy też na stronie łątki wiosennej Coenagrion lunulatum. Zdjęcia Michała Kaczorowskiego, Jarka Wenty, Przemka Żurawlewa i moje.
27 I 2011 r.
Przebudowa strony i 11 nowych zdjęć świtezianki dziewicy Calopteryx virgo, w tym 8 w galerii na końcu strony. Są to zdjęcia Michała Kaczorowskiego, Jarka Wenty, Przemka Żurawlewa i moje. Zrobiło się znacznie ładniej!
20 I 2011 r.
Pojawiło się 10 nowych zdjęć świtezianki błyszczącej Calopteryx splendens w galerii na końcu strony. Są to zdjęcia Michała Kaczorowskiego, Jakuba Liberskiego i Daniela Zwierzyńskiego.
15 I 2011 r.
Dalsze uzupełnienie strony miedziopiersi północnej Somatochlora arctica o dwa zdjęcia samicy oraz o zdjęcie i trzy filmy nakręcone aparatem fotograficznym, przedstawiające składanie jaj na torfowisku. Bardzo ciekawe!
13 I 2011 r.
Siedem zdjęć rzadko spotykanej ważki — samca miedziopiersi północnej Somatochlora arctica. Zdjęcia otrzymałam od Wiaczesława Michalczuka, a czekałam na nie dość długo, bo strona tej ważki powstała dzięki zdjęciom samicy z bagien orawsko-nowotarskich przysłanym w 2009 roku przez J. Wentę. Nie mogłam doczekać się zdjęć tego samca i nie jestem w stanie dłużej zwlekać z wstawieniem ich do sieci. Teraz strona jest już niemal kompletna, choć oglądania zdjęć ważek rzadkich, znajdujących się pod ochroną nigdy za wiele!
A inne, gotowe już strony muszą jeszcze na wstawienie poczekać.
6 I 2011 r.
Dziś tylko cztery zdjęcia samicy, ale za to zupełnie NOWEJ na stronie ważki — husarza wędrownego Anax ephippiger — najrzadszej spośród zalatujących do nas ważek południowych. Zdjęcia nadesłał Wiaczesław Michalczuk. Jeśli ktoś ma zdjęcie samca, proszę serdecznie o jego udostępnienie.
Poza tym jedno zdjęcie samicy składającej jaja na stronie husarza władcy Anax imperator — tego samego autora. Wielkie dzięki Wiacku!
POCZTA
Wystąpiły pewne trudności w odbiorze poczty od Czytelników, dlatego też zmieniłam adres mailowy. Dalej działa kliknięcie w kopertkę. Serdecznie przepraszam za brak odpowiedzi z mojej strony na listy Państwa w okresie mniej więcej od połowy grudnia do 6 stycznia 2011 r. W razie ważnych spraw proszę listy powtórzyć na nowy adres.
Konkurs na ważkę roku 2011 ogłoszony przez zaprzyjaźnioną stronę www.odonata.pl na forum entomologicznym w noc sylwestrową został rozstrzygnięty — trzy pierwsze miejsca zajęły:

1. SYMPETRUM PEDEMONTANUM
2. Nehalennia speciosa
3. Calopteryx virgo

Zakończyliśmy właśnie rok świtezianki błyszczącej Calopteryx splendens, a rozpoczęliśmy rok szablaka przepasanego Sympetrum pedemontanum
Tu możemy pobrać plik pdf z wydanym z tej okazji kalendarzem
Sprawozdanie z 2010 r.
Zwykle w końcu roku przeprowadzamy jakieś rozrachunki, a w związku z tym mówimy o liczbach. Dlatego dzisiaj postanowiłam przedstawić swoje i Kolegów całoroczne dokonania w liczbach. Nie będzie tam żadnych ciekawych zdjęć, ale może mimo to warto rzucić okiem na sprawozdanie z 2010 roku, bo (mam wrażenie) jest się czym pochwalić.
To nasz „firmowy” kalendarz dla wszystkich Czytelników z życzeniami Szczęśliwego Nowego Roku 2011 !!!.

Bez zdjęć nadsyłanych przez wymienionych i niewymienionych w nim (bo kalendarz ma tylko 12 miesiecy) miłośników ważek strona nie mogłaby wygladać tak, jak wygląda. Wyrażam im wszystkim wielką wdzięczność za szczere i bezinteresowne zaangażowanie i życzę wspaniałych spotkań z przyrodą w 2011 roku.

Tu można pobrać go w formie pliku pdf.
 
OGŁOSZENIA
OGŁOSZENIE !!!

Dr Alicja Miszta z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, ul. Św. Huberta 35, 40-543 Katowice
koordynuje z ramienia Sekcji Odonatologicznej PTE monitoring ważek południowych
.

Ważki te mogą w okresie upałów pojawiać się liczniej niż zwykle. W załączeniu pliki pdf pomocne w ich rozpoznawaniu: żagnica południowa Aeshna affinis, husarz wędrowny Anax ephippiger, szafranka czerwona Crocothemis erythraea, lecicha południowa Orthetrum brunneum, lecicha mała Orthetrum coerulescens, szablak południowy Sympetrum fonscolombii i szablak wędrowny Sympetrum meridionale.
Wyniki obserwacji prosimy przekazywać na adres a.miszta@cdpgs.katowice.pl w formie opisanej tutaj.
 
Aktualizacje z 2010 roku