data powstania strony:
25 III 2010 r.


data ostatniej aktualizacji:
27 XII 2012 r.
napisz
do mnie:
aktualizacje
i
ogłoszenia


Aktualizacje z 2012 roku

27 XII 2012 r.
Ostatnie spotkanie w tym roku i trzecie z kolei stanowisko w — Kielcach — jest to Rezerwat Biesak–Białogon — kamieniołom. Mariusz Gwardjan i Joanna Przybylska zaobserwowali tam 6 gatunków ważek.
20 XII 2012 r.
Nowy „firmowy” kalendarz dla wszystkich Czytelników z życzeniami zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2013 !!!.
Tym razem cały kalendarz poświęcony jest świteziankom Calopteryx. Zdjęcia zamieszczone w kalendarzu zrobili: Paweł Buczyński, Piotr Brzozowski, Bogusława Jankowska, Michał Kaczorowski, Andrzej Kucharski, Jakub Liberski, Leszek Matacz, Ewa Miłaczewska, Paweł Niemiec, Grzegorz Tończyk i Jarosław Wenta.
Tu można pobrać go w formie pliku pdf — klikając w zdjęcie lub link obok.

I przypominam o konkursie na ważkę roku 2013 !!! — bo bez Państwa głosów to żaden konkurs...
13 XII 2012 r.
Tym razem pospacerujemy po znanym nam już od roku stanowisku w Katowickim Parku Leśnym. Przybyło tam 5 nowych gatunków ważek i 16 fotografii obserwowanego obszaru. Zdecydowanie można być zadowolonym z takiego stanu rozpoznania.
7 XII 2012 r.
Już byłam skłonna zrezygnować, ale Jacek Wendzonka — pomysłodawca konkursu — przekonał mnie, że tradycję tworzy się przez lata.

Zatem, podobnie jak w ubiegłych latach, ogłaszamy konkurs na ważkę roku 2013.

Zasady są takie same jak w ubiegłych latach:
Przysyłamy do mnie na adres ewa.milaczewska@gmail.com nazwy trzech (3) ważek, które najbardziej lubimy (czasem trudno się zdecydować, więc niech będą 3). W temacie listu proszę napisać słowo konkurs, co bardzo ułatwi mi życie.
Ważna jest kolejność — ważka na pierwszym miejscu otrzyma aż 4 punkty (dla podkreślenia jej pierwszorzędności), ta na drugim – 2, ostatnia – 1.
Termin: do ostatniego dnia grudnia 2012 r.
Wyniki: pierwsze dni stycznia 2013.
Życzę dobrej zabawy
Ewa
6 XII 2012 r.
Jeszcze raz spotykajmy się w Kielcach, na stanowisku — Wietrznia–piaskownia. Mariusz Gwardjan, Roman Maniarski i Joanna Przybylska zarejestrowali tam 22 gatunki ważek.
Dzięki zaangażowaniu Katarzyny i Krzysztofa Przondziono zmieniać się będą stopniowo mapki na stronach miast na czytelniejsze i jednolite — dziś jako pierwsza mapa ich miasta — Katowic. Następne zmiany w aktualizacjach nie będą już uwzględniane, bo najpewniej nastąpią w ciągu tego tygodnia.
29 XI 2012 r.
Pora najwyższa na kolejne miasto — Kielce, a w nim pierwsze stanowisko — Kadzielnia–kamieniołom.
Mariusz Gwardjan i Joanna Przybylska zaobserwowali tam 6 gatunków ważek.
24 XI 2012 r.
Dzisiaj otrzymałam list:
„Drodzy obserwatorzy ważek.
Zbieram tegoroczne dane dla południowców. Jeśli możecie to przyślijcie. W wolnym czasie zrobiłabym zestawienie. Jeśli ktoś obserwował, ale nie miał południowców, to też niech napisze.
Na razie przysłało mi swoje południowce tylko 6 osób, czyli jeszcze mniej niż w zeszłym roku.
Pozdrawiam, Alicja Miszta — a.miszta@cdpgs.katowice.pl
Serdecznie proszę wszystkich Czytelników o sprawdzenie, czy byli uprzejmi już to zrobić.
22 XI 2012 r.
W ramach relaksu obejrzyjmy sobie kilka zdjęć Pawła Niemca — dwa zdjęcia na stronie Calopteryx splendens i jedno na stronie Libellula depressa.
A poza tym przebudowałam stronę Cordulegaster boltoni zwiększając ilość informacji o charakterystycznych dla tej ważki siedliskach, a także dodałam galerię z 4 zdjęciami Leszka Matacza.
Łącznie na stronie przybyło dzisiaj 15 nowych fotografii.
15 XI 2012 r.
Kolejny raz spotykamy się w Katowicach — tym razem na Załęskiej Hałdzie. Krzysztof Przondziono pracowicie wyśledził tam w 2012 roku 17 gatunków ważek.
8 XI 2012 r.
Jeszcze jedno nowe stanowisko w KatowicachZadole. W 2012 roku Krzysztof Przondziono stwierdził tam występowanie 8 gatunków ważek.
1 XI 2012 r.
Następne nowe stanowisko w KatowicachStaw na Ślepiotce. W roku 2012 Krzysztof Przondziono zaobserwował tam 15 gatunków ważek.
Ponadto wstawiłam na stronę Literatura nową, wydaną w tym roku przez PWN książkę, którą warto polecić. Jest to Zoologia Stawonogi. T. 2, cz. 2. pod redakcją naukową Czesława Błaszaka. W książce tej znajduje się obszerny, bardzo interesujący rozdział o ważkach, autorstwa Rafała Bernarda i Pawła Buczyńskiego.
25 X 2012 r.
Dziś całkiem nowe stanowisko w KatowicachStaw na Osiedlu Tysiąclecia. W roku 2012 Krzysztof Przondziono zaobserwował tam 4  gatunki ważek.
Ponadto dołożyłam do strony Calopteryx splendens doskonałe zdjęcie głowy samicy, które nadesłał niedawno Jan Tatur-Dytkowski.
18 X 2012 r.
Strona lecichy białoznacznej Orthetrum albistylum została rozbudowana o typowe stanowiska, na jakich można u nas obserwować tę południową ważkę. Przybyły też zdjęcia pary składającej jaja i liczne zdjęcia ważek w galerii. Autorami 17 nowych zdjęć są: Paweł Buczyński, Michał Kaczorowski, Andrzej Kucharski, Adam Kuńka, Janusz Mazur, Katarzyna Przondziono, Grzegorz Wieczorek i Przemysław Żurawlew.
11 X 2012 r.
Sezon nieuchronnie zmierza ku końcowi. Już nie spotkamy nowych gatunków nad obserwowanymi akwenami, co miało być — już było. Możemy więc zacząć myśleć o stronach dotyczących występowania ważek w dużych miastach. Dziś uzupełnienie stron Katowic, a tam stawów Janina i Barbara. W roku 2012 Krzysztof Przondziono zaobserwował tam 6 nowych gatunków ważek, czyli dokładnie drugie tyle, co w roku poprzednim. Nadesłał też 4 nowe zdjęcia stawów.

Wszystkich Czytelników, którzy poczynili jakieś obserwacje w swoich miastach uprzejmie proszę o przysyłanie danych, które powinny zawierać krótki opis miejsca i jego położenie na mapie wraz ze zdjęciami stanowiska (2-10 fotografii), spis spotkanych ważek (dobrze oznaczonych — co najlepiej poprzeć zdjęciami) oraz koniecznie opis obserwacji (przybliżona lub szacunkowa ilość, zachowania).
4 X 2012 r.
Strona szafranki czerwonej Crocothemis erythraea doczekała się rozszerzenia o typowe stanowiska, na jakich ważka ta występuje. Przybyły też zdjęcia larw, które choć są jeszcze młode, wykazują już najważniejsze cechy gatunku. Autorami 10 nowych zdjęć są: Paweł Buczyński, Andrzej Kucharski, Adam Kuńka i Piotr Mikołajczuk.
27 IX 2012 r.
Tym razem przebudowałam stronę gadziogłówki żółtonogiej Gomphus flavipes. Przybyło na niej 16 nowych zdjęć pokazujących same ważki oraz typowe stanowiska, na jakich występują. Autorami nowych zdjęć są: Paweł Buczyński, Emilia Grzędzicka, Agnieszka Henel, Michał Kaczorowski, Andrzej Kucharski, Grzegorz Tończyk i ja.
20 IX 2012 r.
Czas na chwilę relaksu, a więc tylko trzy nowe zdjęcia na stronie Drapieżnictwo. Jest to zdjęcie larwy husarza autorstwa Karola Frąckowiaka i dwa zdjęcia Krzysztofa Przondziono pokazujące „nadjedzony tandem” Erythromma najas.
13 IX 2012 r.
Zmieniona została strona szablaka przypłaszczonego Sympetrum depressiusculum. Przybyło 9 zdjęć autorstwa Pawła Buczyńskiego, Grzegorza Horabika i Krzysztofa Przondziono.
6 IX 2012 r.
Następna gruntowna przebudowa strony, tym razem świtezianki dziewicy Calopteryx virgo.
Usunęłam tylko 5 najsłabszych zdjęć wstawiając na ich miejsce 20 innych, autorstwa Pawła Buczyńskiego, Andrzeja Kucharskiego i Jarosława Wenty. Na stronie jest w tej chwili równo 40 zdjęć i nie umiem z żadnego zrezygnować. Tym razem na szczególną uwagę zasługują zdjęcia Andrzeja Kucharskiego dokumentujące zachowania rozrodcze.
30 VIII 2012 r.
Kolejna odsłona strony świtezianki błyszczącej Calopteryx splendens — tym razem gruntowna przebudowa.
Usunęłam 11 najsłabszych zdjęć wstawiając na ich miejsce 13 innych, wspaniałych, ciekawych zdjęć autorstwa Piotra Brzozowskiego, Pawła Buczyńskiego, Jakuba Liberskiego, Leszka Matacza i Grzegorza Tończyka. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia samca wykonane przez Piotra Brzozowskiego — tak piękne, że dech zapiera — oraz zdjęcia Leszka Matacza dokumentujące składanie jaj.
23 VIII 2012 r.
Dziś cztery nowe zdjęcia na stronie zalotki spłaszczonej Leucorrhinia caudalis wykonane przez Elżbietę Lewandowską i Krzysztofa Przondziono.
16 VIII 2012 r.
Dziś tylko cztery nowe zdjęcia na stronie oczobarwnicy większej Erythromma najas wykonane przez Pawła Buczyńskiego, Andrzeja Kucharskiego i Krzysztofa Przondziono. Ale obok tego możemy zapoznać się z kolejnym zestawieniem cech — tym razem rodzaju oczobarwnica Erythromma.
9 VIII 2012 r.
Sześć nowych fotografii na stronie oczobarwnicy mniejszej Erythromma viridulum wykonanych przez Pawła Buczyńskiego, Marka Grybosia i Krzysztofa Przondziono.
2 VIII 2012 r.
Dziś tylko cztery nowe zdjęcia na stronie szklarnika leśnego Cordulegaster boltoni wykonane przez Kubę Liberskiego w czerwcu tego roku, w Woszczycach gm. Orzesze oraz w Łebkach, w pobliżu Węglowic — miejsca naszego ubiegłorocznego sympozjum.
25 VII 2012 r.
Naprawdę trudno jest napisać sprawozdanie z czegoś, w czym się nie uczestniczyło. A ponieważ nie byłam w tym roku na IX Ogólnopolskim Sympozjum Sekcji Odonatologicznej PTE w Lądzie, w Nadwarciańskim Parku Krajobrazowym — sprawozdanie napisała Emilia Grzędzicka, listę napotkanych ważek skrupulatnie — jak zwykle — sporządziła Agnieszka Henel, a zdjęcia nadesłali: Bogusław Daraż, Julia Dobrzańska, Emilia Grzędzicka, Agnieszka Henel, Jakub Liberski i Grzegorz Tończyk. Moja rola ograniczyła się wyłącznie do spraw technicznych.
19 VII 2012 r.
Dziś dwa, zrobione przez Piotra Mikołajczuka, ubiegłoroczne zdjęcia samic — młodej, wyraźnie czerwonej i androchromatycznej — na stronie Ischnura pumilio oraz pięć fotografii na stronie Coenagrion pulchellum autorstwa Michała Kaczorowskiego, Andrzeja Kucharskiego i Piotra Mikołajczuka.
12 VII 2012 r.
Zestawienie trzeciej z kolei rodziny ważek — Gomphidae — z wykorzystaniem zdjęć Michała Kaczorowskiego, Piotra Mikołajczuka, Jarosława Wenty, Krzysztofa Szpiecha i Przemka Żurawlewa.
A ponadto na stronie Aeshna grandis wymiana moich nieostrych zdjęć na trzy nowe autorstwa Andrzeja Kucharskiego.
5 VII 2012 r.
Pięć nowych fotografii na stronie Ophiogomphus cecilia — autorstwa Agnieszki Czarnockiej i Szymona Kubika.
Na stronie Onychogomphus forcipatus przybyło pięć zdjęć Pawła Buczyńskiego, które przedstawiają typowe dla gatunku siedliska — pokazane są one w „galeriowym” układzie — taki układ stopniowo, bez pośpiechu, będzie wprowadzany na kolejne strony z ważkami, zwłaszcza strony gatunków o konkretnych wymaganiach. Ponadto jedno nowe zdjęcie samca zrobione przez Antoniego W. Wysowskiego.
28 VI 2012 r.
Dziewięć nowych zdjęć na stronach gadziogłówek. Na stronie Gomphus flavipes — trzy zdjęcia Pawła Buczyńskiego i Przemka Żurawlewa. Na stronie Gomphus vulgatissimus przybyło sześć zdjęć: Pawła Buczyńskiego, Karola Frąckowiaka, Jakuba Liberskiego, Krzysztofa Szpiecha i Antoniego W. Wysowskiego. Większość to zdjęcia z ubiegłych sezonów, ale jest nadzieja, że podczas Sympozjum Odonatologicznego, które odbędzie się w Lądzie nad Wartą w dniach 5-8 lipca, „upolujemy” następne gadziogłówki.
21 VI 2012 r.
Zamiast pięciu kiepskich zdjęć (głównie mojego autorstwa) na stronie Pyrrhosoma nymphula wstawiłam 9 nowych, zrobionych przez Bogusię Jankowską, Pawła Buczyńskiego i Szymona Kubika. Moim zdaniem strona bardzo na tym zyskała.
14 VI 2012 r.
Mały odpoczynek od zestawień. Dziś uzupełnienie strony Coenagrion armatum — już ich w tym roku raczej nie spotkamy — warto więc obejrzeć je na 6 nowych zdjęciach zrobionych na stanowiskach odkrytych przez Piotra Mikołajczuka w 2012 r.
A ponadto 1 zdjęcie larwy Nehalennia speciosa zrobione przez tego samego autora. Ważki te kilka dni temu (zanim się ochłodziło) zaczęły się pokazywać.
7 VI 2012 r.
Porównanie w ramach drugiej z kolei rodziny ważek — tym razem przygotowałam Corduliidae — z użyciem zdjęć Piotra Mikołajczuka i własnych.
Do strony Brachytrona pratense dołożyłam 2 doskonałe zdjęcia Grzegorza Milewskiego.
31 V 2012 r.
Po zestawieniu żagnic i husarzy postanowiłam zrobić porównanie pierwszej rodziny ważek — Aeshnidae — użyłam tam zdjęć: Piotra Mikołajczuka, Jakuba Liberskiego, Michała Wolnego i Przemysława Żurawlewa. Po sporządzeniu takiego zestawienia należało zastosować nowy rodzaj linku ze strony Systematyka i znalazła się tam pierwsza z czarnych strzałek kierujących do rodzin.

Ponadto do strony żagniczki wiosennej Brachytron pratense dostawiłam przysłane przez Michała Kaczorowskiego dwa zdjęcia samicy składającej jaja.
24 V 2012 r.
Ufff! Chyba udało mi się odnieść zwycięstwo nad Internet Explorerem, może niepełne, aleć zawsze... Dotychczas zestawienia wykonane dla rodzajów były w IE po prostu nie do oglądania — od dziś jest to już możliwe — znalazłam błąd w kodzie.
24 V 2012 r.
Naturalną koleją rzeczy po zestawieniu żagnic powinno nastąpić zestawienie husarzy Anax — i tak właśnie będzie. Do sporządzenia tego zestawienia użyłam zdjęć: Wiaczesława Michalczuka, Piotra Mikołajczuka, Krzysztofa Pakuły, Michała Wolnego i własnych.

Ponadto do zestawienia zalotek Leucorrhinia dołożyłam komplet zdjęć wtórnych aparatów kopulacyjnych korzystając z tego, że Piotr Mikołajczuk przysłał brakujące zdjęcia.
Do strony zalotki czerwonawej L. rubicunda natomiast dostawiłam przysłane przez Przemysława Laskowskiego (nowego autora) zdjęcie kopulującej pary.
17 V 2012 r.
Dziś cztery nowe zdjęcia w galerii na stronie żagnicy jesiennej Aeshna mixta. Autorami fotografii są: Paweł Buczyński i Antoni W. Wysowski.
Poza tym zestawienie żagnic Aeshna, które ukazuje się po wielu latach gromadzenia zdjęć i ciągłych wątpliwości. To liczny rodzaj, w dodatku bogaty w rarytasy i wcale niełatwo zebrać taką dokumentację.
Do sporządzenia tego zestawienia użyłam zdjęć: Jean-Michel Amaro (http://www.odonata.su/pages-view-57-3-3.html), Szymona Bzomy, Jakuba Liberskiego, Wiaczesława Michalczuka, Piotra Mikołajczuka, N. Sloth (http://www.biopix.dk/brun-mosaikguldsmed-aeshna-grandis_photo-75896.aspx), Michała Wolnego, Antoniego W. Wysowskiego, Piotra Zabłockiego, Przemysława Żurawlewa i własnych.
10 V 2012 r.
Tydzień temu będąc w terenie nie wstawiłam aktualizacji strony — stąd dziś dwie porcje:
1. Dziewięć nowych zdjęć — sześć z nich na stronie miedziopiersi metalicznej Somatochlora metallica i trzy na stronie miedziopiersi żółtoplamej Somatochlora flavomaculata. Autorami fotografii są: Agnieszka Czarnocka, Bogusława Jankowska, Michał Kaczorowski, Szymon Kubik i Ewa Miłaczewska.
2. Zestawienie miedziopiersi Somatochlora, które po dłuższej przerwie jest kolejnym zestawieniem gatunków jednego rodzaju.
26 IV 2012 r.
Czas na wylot zalotek Leucorrhinia. Dzisiaj obejrzymy siedem nowych zdjęć na stronach: zalotki czerwonawej Leucorrhinia rubicunda — tylko 1 fotografia androchromatycznej samicy, zalotki torfowcowej Leucorrhinia dubia — 2 nowe zdjęcia w galerii oraz na stronie zalotki białoczelnej Leucorrhinia albifrons — 4 nowe zdjęcia w galerii. Autorami fotografii są: Paweł Buczyński i Piotr Mikołajczuk.
19 IV 2012 r.
Dziesięć nowych zdjęć na stronie Etapy życia ważki. Tym razem więcej uwagi poświęciliśmy z Piotrem Mikołajczukiem okresowi larwalnemu. Autorami nowych zdjęć są: Paweł Buczyński, Jakub Liberski, Piotr Mikołajczuk i Ewa Miłaczewska. Niektóre z tych zdjęć pokazane były wcześniej na stronach poświęconych poszczególnym gatunkom, ale w takim zestawieniu nabierają nowego sensu.
12 IV 2012 r.
Dziś dziesięć nowych fotografii (w tym 8 w galerii) na stronie szklarki zielonej Cordulia aenea — ważki, którą wkrótce będzie można spotkać w całej Polsce i zachwycać się tym szmaragdowym klejnotem. Autorzy zdjęć: Paweł Buczyński, Michał Kaczorowski, Jakub Liberski, Ewa Miłaczewska, Lilianna Techmańska-Kaczorowska oraz Przemek Żurawlew.
5 IV 2012 r.
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiejnocy składam wszystkim Czytelnikom serdeczne życzenia, abyście byli zdrowi i weseli, żyli w dostatku i doznali wielu radości w kontaktach z ludźmi i przyrodą.

Kończy się czas oglądania wyłącznie „wirtualnych” ważek. Wkrótce, pod koniec kwietnia, oprócz widzianych już straszek pojawią się pierwsze ważki aspektu wiosennego. Tak więc nadchodzi pora uzupełnienia pięcioma nowymi zdjęciami (w tym 4 w galerii) strony żagniczki wiosennej Brachytron pratense — zdjęcia wykonali: Paweł Buczyński, Michał Kaczorowski, Elżbieta Kowalik-Szpiech oraz Przemek Żurawlew.
29 III 2012 r.
Sześć nowych fotografii na stronie Sympetrum depressiusculum, w tym potrecik larwy — zdjęcia zrobili: Paweł Buczyński, Piotr Mikołajczuk i Michał Wolny.
Siedem zdjęć (w tym kopulacja w locie i ostatnie 6 w galerii) przybyło na stronie Crocothemis erythraea — wykonali je Paweł Buczyński, Marek Gryboś i Krzysztof Przondziono.
Na stronie Libelula depressa przybyły dwa zdjęcia: stara samica Elżbiety Kowalik-Szpiech i stary samiec sfotografowany przez Antoniego W. Wysowskiego.
Łącznie do obejrzenia 15 nowych fotografii.
22 III 2012 r.
Dziś pierwsze informacje z Łodzi, obserwacje ważek w Ogrodzie Botanicznym opisane przez Grzegorza Wieczorka — chwilowo jest to jedyne opracowanie z tego miasta — ale, mam nadzieję, nie ostatnie.

Za trzy dni rozpoczniemy trzeci wspólny rok.

W nadchodzącym roku dalsze opisy gatunków zostaną uzupełnione galeriami zdjęć, zakończone będą zestawienia rodzajów, najpewniej powstaną opisy głównych cech całych rodzin. Podstawowy cel strony zostanie osiągnięty.
15 III 2012 r.
Okazuje się, że odróżnienie dwóch szablaków: zwyczajnego — Sympetrum vulgatum od późnego — Sympetrum striolatum powoduje nadal spore kłopoty, nawet wówczas, gdy ich cechy charakterystyczne są wyraźnie widoczne.

Proponuję powtórkę na 22 nowych zdjęciach

Na stronie S.striolatum przybyły 3 zdjęcia samicy oraz galeria z sześcioma zdjęciami. Zdjęcia zrobili: Michał Kaczorowski, Elżbieta i Krzysztof Lewandowscy, Jarosław Wenta, Przemek Żurawlew i ja.

Strona S.vulgatum rozrosła się znacznie bardziej. Przybyło 13 fotografii: 2 zdjęcia wylinki zrobione przez Piotra Mikołajczuka, zdjęcie głowy samicy autorstwa Jarka Wenty i 10 zdjęć w galerii, które zrobili: Bogusława Jankowska, Krzysztof Pakuła, Jarek Wenta i Przemek Żurawlew.
8 III 2012 r.
Ostatnie badane w 2011 r. stanowisko z Krakowa — są to Bagry. To duży akwen po żwirowni znajdujący się także w pobliżu stacji kolejowej Płaszów.
1 III 2012 r.
Trzecie już stanowisko z Krakowa — opracowane, jak dotąd, przez Marka Grybosia — Staw Płaszowski. Stanowisko to znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Płaszów.

Ponadto na stronach miast: Gdynia, Katowice i Warszawa, przy wykazie ważek napotkanych w mieście, wstawiłam numery stanowisk, na których dany gatunek stwierdzono (z linkami do stron im poświęconych). Pozwala to na wysnuwanie pierwszych wniosków dotyczących tego, które ważki w mieście są pospolite, występujące na niemal wszystkich stanowiskach, a które pojawiają się tylko w warunkach specjalnych. Cały czas należy jednak pamiętać, że na większości badanych akwenów nie dokonano jeszcze pełnego rozpoznania odwiedzając je zbyt rzadko.
23 II 2012 r.
Następne stanowisko w Krakowie — również opracowane przez Marka Grybosia — Staw na Bonarce. Stanowisko to znajduje się w południowej części miasta w pobliżu drogi wyjazdowej na Zakopane.
16 II 2012 r.
Na naszej stronie pojawia się kolejne miasto. Jest to Kraków — dziś pierwsze z opracowanych przez Marka Grybosia stanowisk — Staw Dąbski.

Ponadto na prośbę dr Alicji Miszty umieszczam link do sporządzonego przez nią Sprawozdanie z monitoringu południowych gatunków ważek w Polsce za lata 2009-2011, które jako plik programu Word można pobrać klikając w ten link. Jednocześnie przypominam, że badania przewidziane są na wiele jeszcze lat i wszelkie dane należy zbierać i przekazywać na adres a.miszta@cdpgs.katowice.pl
9 II 2012 r.
Na stronie szablaka wędrownego Sympetrum fonscolombii — dawniej zwanego wiosennym od jego wiosennych nalotów z południa — pojawiła się sześciozdjęciowa galeria, a w niej między innymi zdjęcia młodych osobników z rodzimego drugiego pokolenia. Fotografie nadeslali Kuba Liberski, Jarek Wenta i Przemek Żurawlew.
2 II 2012 r.
Czas na odmianę — dziś nie miasta, a ważki — osiem nowych fotografii na stronie zalotki spłaszczonej Leucorrhinia caudalis — dwa zdjęcia zachowań rozrodczych i sześciozdjęciowa galeria na końcu strony, a wszystko to nadesłali Paweł Buczyński i Michał Kaczorowski.
26 I 2012 r.
Dziś następne strony Ważek Warszawy — to opisy dwóch odcinków rzeki Świder w Mazowieckim Parku Krajobrazowym — Rzeka Świder między Otwockiem a Józefowem oraz Ujście Świdra do Wisły. Stanowiska położone są poza południowo-wschodnią granicą administracyjną Warszawy, jednak znajdują się w obszarze zabudowy ciągłej położonej przy otwockiej linii kolejowej. Obserwacje prowadził i opracowanie przygotował Michał Kaczorowski.
19 I 2012 r.
Kolejna strona w ramach tematu Ważki Warszawy — to opis odcinka rzeki Mieni na obszarze rezerwatu przyrody Świder w Mazowieckim Parku Krajobrazowym Emów — ujście Mieni do Świdra. Jest to stanowisko położone tuż za południowo-wschodnią granicą administracyjną miasta. Obserwacje prowadził i opracowanie przygotował Michał Kaczorowski.
12 I 2012 r.
Drugie spotkanie z Ważkami Gdyni i dwa stanowiska: Krowie Bagno — rozlewisko przy Źródle Marii oraz Rezerwat Kępa Redłowska. Obserwacje prowadził i opracowanie przygotował Paweł Jędryczak.
5 I 2012 r.
Kolejne, a jednocześnie pierwsze w tym roku, spotkanie z Ważkami Katowic. Dziś stanowisko nad Stawem Maroko, czyli jednym ze stawów położonych na Osiedlu Tysiąclecia w północno-zachodniej części Katowic. Opracowanie przygotowali Krzysztof Przondziono z córką Katarzyną, która jest autorką fotografii.
1 I 2012 r.
Pierwsze spotkanie z Ważkami Gdyni. Dziś dwa stanowiska w dzielnicy Gdynia Dąbrowa, u stóp Góry Donas — morenowego wzniesienia o wysokości 205,7 m n.p.m. Są to dwa bezimienne użytki ekologiczne — na nasze potrzeby nazwane Dąbrowa–jeziorko oraz Dąbrowa–torfowisko. Oba opracowania przygotował Paweł Jędryczak.
Konkurs na ważkę roku 2012 ogłoszony na forum entomologicznym w noc sylwestrową został rozstrzygnięty
— trzy pierwsze miejsca zajęły:
1. SYMPETRUM PEDEMONTANUM
2. Aeshna subarctica
3. Aeshna cyanea ex aequo z Leucorrhinia caudalis
W ubiegłym roku zwycięzcą był także szablak przepasany Sympetrum pedemontanum ważka bardzo charakterystyczna, trudna do pomylenia z jakąkolwiek inną. Występuje na obszarze niemal całego kraju, ale jest gatunkiem rozproszonym i nie wszędzie można go spotkać.
Tu możemy pobrać plik pdf z wydanym z tej okazji kalendarzem — klikając w zdjęcie lub link obok. Piękne zdjęcia do kalendarza są autorstwa Bogusławy Jankowskiej, tylko fotki żagnic na okładce zrobili Michał Kaczorowski i Przemek Żurawlew.
To nasz „firmowy” kalendarz dla wszystkich Czytelników z życzeniami Szczęśliwego Nowego Roku 2012 !!!.

Tu można pobrać go w formie pliku pdf. — klikając w zdjęcie lub link obok.
 
OGŁOSZENIA
OGŁOSZENIE !!!

Dr Alicja Miszta z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, ul. Św. Huberta 35, 40-543 Katowice
koordynuje z ramienia Sekcji Odonatologicznej PTE monitoring ważek południowych
.

Ważki te mogą w okresie upałów pojawiać się liczniej niż zwykle. W załączeniu pliki pdf pomocne w ich rozpoznawaniu: żagnica południowa Aeshna affinis, husarz wędrowny Anax ephippiger, szafranka czerwona Crocothemis erythraea, lecicha południowa Orthetrum brunneum, lecicha mała Orthetrum coerulescens, szablak południowy Sympetrum fonscolombii i szablak wędrowny Sympetrum meridionale.
Wyniki obserwacji prosimy przekazywać na adres a.miszta@cdpgs.katowice.pl w formie opisanej tutaj.
 
Aktualizacje z 2011 roku
Aktualizacje z 2010 roku